Aydınlı kamu çalışanları maaş bordrolarını yaktı

16 Ocak 2020, Perşembe 12:05

     


Aydın’da görev yapan kamu çalışanları, enflasyon karşısında eriyen maaşlarını protesto ederek maaş bordrolarını yaktı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Efeler Sevgi Yolu’nda, Türkiye Kamu Sen İl Başkanı ve Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt öncülüğünde bir araya gelen kamu çalışanları, kendilerine verilen yüzde 4’lük zammı adaletsizlik olarak haykırdı.

“100 LİRA ZAMLA 6 AY BOYUNCA İDARE ETMEK ZORUNDA KALACAKLARDIR”

Çalışanlar adına bir basın açıklaması yapan sendika Başkanı Ahmet Bozkurt, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını söyledi. Başkan Bozkurt, “Kamu görevlileri bugün, Ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 lira, emekliler ise 100 lira zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı ve emeklilerimizi düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir” dedi.

“EKMEĞİMİZ BİLE YÜZDE 13,5 ZAMLANMIŞTIR”

Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamaların da enflasyonun üzerinde zamlandığını savunan Bozkurt, “Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile yüzde 13,5 zamlanmıştır.

Buna rağmen memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir.

Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından kamu çalışanları maaş bordrolarını yakıp, sloganlar attı. Daha sonra çalışanlar sorusuz olarak dağıldı. (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler