"DSİ, 18 yılda Aydın’a 13 baraj 8 gölet yaptı"

13 Ocak 2021, Çarşamba 14:16

     


Aydın’da son 18 yılda 170 adet tesis ile 7 milyar 238 milyon 967 bin 468 lira yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın’ımıza son 18 yılda 13 baraj ve 8 gölet inşa ettik” dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Aydın’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçirdiği belirtildi. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkenin dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalıştıklarını belirten DSİ yetkilileri, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıktıklarını ifade etti.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda inşa edilen 37 sulama tesisleri ile 526 bin 400 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Aydın topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 870 Milyon lira ilave zirai gelir artışı sağladık” dedi.

“268 BİN 972 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 8 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 8 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 268 bin 972 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 448 Milyon 486 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Aydın zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” diye konuştu.

“AYDIN’IMIZA 13 BARAJ VE 8 GÖLET KAZANDIRDIK”

Ege’nin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Aydın’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 170 adet tesis ile 7 milyar 238 milyon 967 bin 468 lra yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın’ımıza son 18 yılda 13 baraj ve 8 gölet inşa ettik. Diğer taraftan Aydınlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Aydın’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 3 baraj ile 8 göletin yapım çalışmalarının devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“AYDIN’A MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU”

Diğer taraftan Aydın ili ve ilçelerinde son 18 yılda 7 adet içmesuyu ve arıtma tesisi yaparak, 594 bin 344 kişi için toplam 72,60 milyon metreküp içmesuyu temin ettiklerinin altını çizen Genel Müdür Yıldız, “İnşaatı devam eden 1 adet içmesuyu tesisini 2023 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 235 bin 370 kişi için yılda 10,73 milyon metreküp içmesuyu temin edilecektir. Ayrıca, Aydın İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 94 adet taşkın koruma tesisi ile 113 adet yerleşim yeri ve 94 bin 719 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir. Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Aydın ilimizde 1 adet depolama tesisi çalışmalarımız da devam etmektedir” dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler