“Çalışanın hakkı gecikemez”

13 Ocak 2021, Çarşamba 16:28

     


Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, “Sağlık çalışanları için esnek mesaiyi uygulamamada, izinleri iptal etmede çok hızlı davranan bürokrasi ve karar vericilerin çalışanların hakları içinde aynı hız seviyesine ulaşmalarını bekliyoruz. Çalışanın Hakkı Gecikemez” dedi.

Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı ve Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, sağlık çalışanlarına salgın nedeniyle ilave ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde ‘Tek Ödeme’ yapılması taleplerini uzun zamandır dile getirdiklerini belirtti.

“BU GECİKMENİN BİZE GÖRE BİR İZAHI YOKTUR”

Adaleti sağlamanın, problemleri ortadan kaldırmanın ve hakça bir paylaşım yapmanın da tek yolun da bu olduğunu vurgulayan Başkan Bozkurt, “Yaşanan gelişmeler de haklılığımızı göstermektedir. Çünkü covid-19 salgını kapsamında ortaya çıkarılan ama sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak olan adı tavandan kendi yavandan ilave ek ödemelerdeki sorunlar bir türlü bitmemektedir. Üniversite hastanelerinde 6 aydır, Sağlık Bakanlığı’nda ise Kasım ayından bu yana bu ilave ek ödemeler ödenmemektedir. Süreye, idarecinin inisiyatifine çeşitli şartlara ve onaylara bağlı olan ilave ek ödemeler çalışanı bezdirmiştir. Her ne kadar üniversite hastaneleri için kısa bir süre sonra ödemelerin yapılacağı ifade edilmişse de, Sağlık Bakanlığı ile ilgili yönetmelik ve dağıtımı ile ilgili düzenlemede yeni yayınlanmış olsa da bu gecikmenin bize göre bir izahı yoktur” açıklamasını yaptı.

“BASAMAK AYRIMI YAPILMAKSIZIN ADİL, ADALETLİ ‘TEK ÖDEME SİSTEMİNE’ GEÇİLMELİDİR”

“Adı bürokrasi, gecikme veya onay bekleme her ne olursa olsun salgınla kahramanca mücadele eden ve bu uğurda hayatını ortaya koyan sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele izandan da uzaktır” diyen Bozkurt, son olarak şunları söyledi:

“Canla başla çalışan sağlık çalışanları hizmetlisinden doktoruna kadar bir ekip olarak değerlendirilmeli, sağlıkta birinci, ikinci basamak ayrımı yapılmaksızın adil, adaletli ‘Tek Ödeme Sistemine’ geçilmelidir. Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının memnun olmadığı bir ödemede bile böylesine gecikme yaşanıyorsa söylenecek daha fazla sözde kalmamıştır. Sağlık çalışanları için esnek mesaiyi uygulamamada, izinleri iptal etmede çok hızlı davranan bürokrasi ve karar vericilerin çalışanların hakları içinde aynı hız seviyesine ulaşmalarını bekliyoruz. Çalışanın Hakkı Gecikemez. İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz. 2021 yılı sağlık çalışanları yılı olduğuna göre bunun gereğini yapmalarını karar vericilerden bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler