AK Gençlik Aydın’dan şükür namazı

11 Temmuz 2020, Cumartesi 14:44

     


AK Parti Aydın İl ve İlçe Gençlik Kolları Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Ayasofya’nın Cami haline dönüştürülmesi nedeniyle şükür namazında bir araya geldi.

 

Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile İstanbul’un fethi ve Ayasofya’nın Cami haline dönüştürülmesi, tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da sevinç ile karşılandı.

“BİLET ALARAK DEĞİL, ABDEST ALARAK GİRECEĞİZ”

AK Parti Aydın Gençlik Kolları İl Başkanı Ali Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri sabah namazında Efeler Bey Camii’nde bir araya geldi. 17 İlçe Başkanları ile yöneticileri ise kendi ilçelerinde belirlenen camilerde sabah namazında buluştu. AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Demir, cami çıkışında yaptığı açıklamada, “Uzun bir kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethederek şehre giren Fatih Sultan Mehmet Han, doğrudan Ayasofya’ya yönelir. Bizans halkı, korku ve merakla Ayasofya’da akıbetlerini beklemektedir. Fatih, kendisini karşılayan halka, hayatları ve hürriyetleri konusunda teminat vererek, Ayasofya’ya girer. İstanbul’un Fatihi, fetih sembolü olarak sancağını Ayasofya’nın ortasındaki mihrabın bulunduğu yere diker, kubbeye doğru bir ok fırlatır, ilk ezanı da kendisi okur. Böylece, fethini tescillemiş olur. Ardından, mabedin uygun bir köşesinde şükür secdesi yaparak, iki rekât namaz kılar. İşte fethin ve milletimizin bu coğrafyadaki hakimiyetinin sembolü Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinde belirttiği şekilde Cami olarak hizmet vermeye başlıyor. İçine ancak bilet alarak girebildiğimiz ecdad mirasına inşallah artık sadece abdest alarak gireceğiz. Nesilden nesile aktarılan bir hayalin gerçekleşmesine şahit olan gençler olarak Rabbimize şükrediyoruz. Allah ümmetimize, milletimize ve devletimize zeval vermesin. İnşaallah şükürlerimizi ve dualarımızı 24 Temmuz’dan itibaren Ayasofya’da yapacağız. 10 Temmuz 2020 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nde bir devir daha kapanmış, yerine daha adil ve muteberi konmuştur. Hayırlara vesile olsun” diye konuştu. (OLCAY POLAT)  
Son Eklenen Haberler