"Aşının yan etkisi yorgunluk ve ağrı"

3 Aralık 2020, Perşembe 17:02

     


Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde ölü sayısı 1,5 milyonu aşarken, İngiltere’de yaygın kullanımı onaylanan BioNTech/Pfizer aşısı Belçika’dan yola çıktı. Yüzde 95 etkili olduğu duyurulan aşı ülkede heyecanla beklenmesine rağmen aşının yan etkilerine ilişkin endişeler devam ediyor. Ancak, Pfizer/BionTech aşısını dünyada ilk kez alan gönüllüler sonuçlardan oldukça memnun olduklarını söyledi. Aşıyı olan astım hastası ABD’li bir gazeteci, ailesi corona virüse yakalanmasına rağmen hastalığın kendisini pas geçtiğini ifade ederek herkese Pfizer/BioNTech aşısını olmasını tavsiye etti. En sık görülen yan etkilerinin yorgunluk ve ağrı olduğu belirtildi.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA)  dün ABD’li Pfizer ve Alman BioNTech tarafından geliştirilem "BNT162b2" adlı aşı adayının yaygın kullanımını onayladı. Böylece İngiltere, dünyada Covid-19'a karşı geliştirilen bir aşı adayına onay veren ilk ülke oldu. Onayın ardından aşılar BioNTech’in Belçikada’ki üretim tesisinden İngiltere’ye doğru dün yola çıktı. Şirketin Baş Tibbi Sorumlusu Doktor Özlem Türeci, aşının birkaç gün içinde İngiltere’de olacağını açıkladı.

Bununla birlikte üçüncü aşama klinik deneylerin yüzde 95 etkili olduğunu gösterdiği yaklaşık 800 bin  doz Pfizer aşısı ülkede kullanıma sunulacak. Toplamda 40 milyon doz aşı sipariş eden İngiltere’ye 10 doz 2020 sonuna kadar, geri kalanı ise gelecek yıl testim edilecek. Pfizer/BioNTech, ABD, Almanya, Türkiye, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantin'deki üçüncü aşama klinik testlerine  43 binden fazla denek katıldı.  En sık görülen yan etkilerin ise enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları olduğu belirtildi.

ASTIM HASTASI GÖNÜLLÜ COVİD-19'A YAKALANMADI

Soyadının kullanılmamasını isteyen Missouri'li bir gazeteci Carrie, aşının ilk dozunu Eylül ayında, ikinci dozunu ise geçen ay aldığını açıkladı. Carrie, ilkinde grip aşısının etkilerine  benzer şekilde bağ ağrısı yüksek ateş ve vücudunun her yerinde ağrı hissetiğini söyledi. 21 günün sonra uygulanan ikinci dozun ardından ise bu semptomların daha şiddetli hale geldiğini belirtti. "Vatandaşlık görevi" olduğunu düşündüğü için aşı denemelerine katıldığını aktaran 45 yaşındaki gazeteci, ayrıca eşi ve oğlunun Covid-19 yakalandığını ve aşının kendisini koruduğu için hastalığa yakalanmadığından emin olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler