Efeler’de Kızılay’ın giysi yardım kumbaralarının toplanmasına tepki

3 Mayıs 2021, Pazartesi 14:52

     


Türk Kızılay Aydın İl Şube Başkanı Mesut Mezkit, yaptığı yazılı basın açıklamasında, Efeler’deki Kızılay’a ait giysi yardım kumbaralarının toplanmasına tepki göstererek, bu yanlıştan dönülmesini istedi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Başkan Mezkit, “Uzun zamandan beri Giysi Yardım Toplama kumbaralarımız Aydınımızın değişik bölgelerinde yer almaktadır ve duyarlı, yardımsever vatandaşlarımız giysilerini buraya bırakmaktadırlar. Buradan sağladığımız gelirlerle fakir ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım edilmektedir. Ayrıca bu gelirlerle 100’den fazla ihtiyaç sahibi öğrencimize burs verilmektedir.

Unutulmamalıdır ki, salgın döneminden geçiyoruz ve bu dönem afet durumudur. Afet durumunda Türk Kızılay’ının görevi bellidir ve Belediyelerde böylesi zamanlarda ilgili kanun gereği Kızılay’ın destekçi kurumlarının başında gelmektedir. Türk Kızılay’ı din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş farkı gözetmeden ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermekte, ıstırabını dindirmek için faaliyetini yürütmektedir” dedi.

Mezkit, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Biz de Türk Kızılay Aydın il Başkanlığı olarak, mübarek Ramazan ayında ve salgın hastalıktan dolayı herkesin evde olduğu bu günlerde, gönüllülerimizle sahada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Ancak ihtiyaç sahiplerinin, yetimlerin, öksüzlerin ıstırabını dindirmek için Aydın’ın bütün ilçelerinde gönüllülerimiz sahada iken bir anda bu müessif olayla karşılaştık. 02.05.2021 tarihinde Efeler Belediyesi sınırları içerisindeki Giysi Yardım kumbaralarımızın toplanmaya başlandığını gördük. Bunu bize haber veren de Aydınlı duyarlı vatandaşlarımızdır. Bize fotoğraf ve video kayıtlarını gönderdiler.

Efeler Belediyesi atık toplama işi özel bir şirkete ihaleyle verilmiş, bizim Giysi Yardım Kumbaralarımızın bir kısmı yetkisizce atık toplama firmasının araçları tarafından toplandığını tespit ettik. Giysi Yardım toplama kumbaralarını bulundukları yerlerden ve Kızılay’ın bilgisi olmadan toplarken ekibimiz tarafından ve Efeler Karakolunda Kızılay Aydın İl Şube Başkanı olarak Mesut Mezkit ve Başkan Vekili Cengiz Altıntaş tarafından tutanakla kayıt altına alındı.

Garip gürabayla, öğrencilerimizle, yaşlılarımızla yani kısacası ihtiyacı olan vatandaşlarımıza nasıl daha fazla ulaşabiliriz, yardım götürebiliriz diye düşünürken, Aydınımızın dört bir tarafında ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yanında olmamız gerekirken neredeyse tüm günümüzü karakolda geçirdik,

Türk Kızılay Derneği, 01.03.1911 tarih ve 2254 sayılı kanun Kamu yararına çalışan bir dernektir ve 07.11.2005 tarih ve Bakanlar Kurulu Kararı 9626 sayılı kanun izin almadan yardım toplama iznimiz gereği ‘Kızılay hiçbir kuruma sormadan, hürriyetleri de kısıtlamadan her yerde bu yardımı toplama hakkı vardır.

Efeler Belediyesi bu işi birilerine verebilir fakat bizim kanundan doğan hakkımızı yani yardım kutularımız gasp edilemez. Kızılay uluslararası beynenmilel dünyanın en büyük iyilik hareketidir. Toplanan yardımlar yine ihtiyaç sahiplerine menfaatine kullanılmaktadır.

Özellikle son bir yılda bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalıktan dolayı, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı artmışken, bizler ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları için nasıl bağış toplarız onlara nasıl ulaşırız derdindeyken, Kızılay’ın malına yani garip gürabanın hakkına göz dikilen bu olay, bizleri fazlasıyla üzmüştür dolayısıyla hukuken bütün haklarımızı sonuna kadar arayacağız

Bu yaşanan olaydan Efeler Belediye Başkanımız Sayın M. Fatih Atay beyefendinin de haberinin olmadığını düşünüyoruz, bilakis kendisi de sosyal Belediyecilik anlayışında faaliyetlerini yürüterek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olduğunu yakinen takip ediyoruz. Başkanımızın keşke haberi olsaydı kesinlikle müdahale ederdi ve buna müsaade etmezdi ki bu kumbaralar yeni konulmuş değildir. Başkanımızı, bazı bürokratları yanıltıyor ve zor durumda bırakacak kararlar aldırıyor kanaatindeyiz.

Biz tekraren ifade ediyoruz. Bu Kutular Giysi Yardım Kumbaralarıdır. Adı üzerinde Giysi Yardım Kumbaralarıdır.

Efeler Belediye Başkanımız Sayın M. Fatih Atay beyefendinin bu olayı biran evvel çözüme kavuşturacağı beklentisindeyiz ve garip gürabanın hakkını, menfaatini gözeteceği kanaatindeyiz.

Değerli Aydın halkımızdan beklentimiz her zaman olduğu gibi Kızılay Giysi Yardım kumbaralarını desteklemeye devam etmeleridir. Giysi Yardım Kumbaralarına atılan elbiseler ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gitmektedir. Buradan bugüne kadar elde edilen gelirlerle binlerce ihtiyaç sahibi insanımızın yüzünü güldürdük ve güldürmeye de devam edeceğiz, yeter ki siz değerli ve duyarlı vatandaşlarımız bize sahip çıksınlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu hanımefendinin de bu olaya duyarsız kalmayacağını ümit ediyoruz. Bu aşamada Büyükşehir’den arayan ilgili bürokrat arkadaşlar ellerinden geleni yapacaklarını beyan ettiler.” (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler