Çerçioğlu ve Karaarslan hakim karşısına çıkacak

1 Temmuz 2020, Çarşamba 11:28

     


Aydın'da haklarında "ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla dava açılan, aralarında FETÖ sanığı Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da bulunduğu 17 tutuksuz sanığın yargılanmasına yarın devam edilecek.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın 26 Aralık’ta yapılan son celsesine bazı sanıklar ve taraf avukatları katılmıştı. İfadesini daha önce yazılı olarak veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise duruşmaya katılmamıştı.

Mersin'deki FETÖ/PDY davası kapsamında yargılanan ve tahliyesine karar verilen Erkan Karaarslan, Aydın'daki davanın duruşmasında ifade vererek hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Davaların kendisini suçlu ilan etmek için açıldığını iddia eden Erkan Karaarslan, "Bunlarda da yüzlerce maddi hata bulunmaktadır. Yazılı savunmamı aynen tekrar ediyorum. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etmiyorum. Suçum olmadığını düşünüyorum" demişti.

“BELEDİYE YÖNETİMİNE SORUN” DEMİŞTİ

Karaarslan, avukatların sorusu üzerine danışmanlık hizmetini Aydın Büyükşehir Belediyesi ya da başkanına değil Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresine (ASKİ) verdiğini, kurumun bu danışmanlık hizmetine ihtiyacı olup olmadığı sorusunun belediye yönetimine sorulması gerektiğini belirtmişti.

Mahkemede söz alan sanıklardan eski ASKİ çalışanı Ş.D, halen ASKİ'de yönetici konumunda bulunan sanıklardan N.C'nin bu göreve Karaarslan tarafından getirildiğini, bu yöneticinin baskısıyla danışmanlık hizmeti alınmadan hak ediş belgeleri hazırlandığını iddia etmişti.

Durumun Kamu Başdenetçiliği raporuna da yansıdığını anımsatan Ş.D, hak ediş belgelerini imzalamak istemeyen çalışanlara baskı uygulandığını da savunmuştu.

ÇERÇİOĞLU’NUN 14 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ASKİ'de "danışmanlık adı altında yapılan usulsüzlükler ve ihaleye fesat karıştırma" suçlarından, FETÖ sanığı Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında iddianame hazırlamıştı.

İddianamede, Karaarslan hakkında 9 yıldan 22 yıla, Çerçioğlu hakkında 6 yıldan 14 yıla, diğer tutuksuz sanıklar hakkında ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezaları isteniyor.

2 NİSAN'DAKİ DURUŞMA YAPILAMAMIŞTI

26 Aralık 2019’da yapılan son duruşmada sanık ve taraf avukatlarının savunmalarını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 2 Nisan’a ertelemişti. Koronavirüs süreci nedeniyle yargılamalara ara verildiğinden 2 Nisan’da yapılması gerek duruşma yarın yapılacak. Çerçioğlu’nun duruşmaya katılıp katılmayacağı ve duruşmada ne gibi gelişmeler yaşanacağı kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

MAHKEME 8 DOSYAYI BİRLEŞTİRİLDİ

Öte yandan Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi, önceki gün yapılan duruşmada sanıkları arasında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da bulunduğu, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘görevi kötüye kullanma’ gibi suçlamalardan oluşan 8 ayrı dava dosyasını birleştirme kararı aldı. (ERDAL AYDIN) 
Son Eklenen Haberler