“Yeni tedbirler alınırken esnaf ve sanatkârın yükü de hafifletilmeli”

20 Kasım 2020, Cuma 14:25

     


Aydın Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, Kovid-19 mücadelesi kapsamında alınan yeni tedbirlerin olması gerektiğini, fakat bu durumda küçük esnafında desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Esnaf ve sanatkarların ve çalışanlarının Kovid-19 mücadelesi kapsamında Mart ayından bu yana zor günler geçirdiğini belirten AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, esnafın üzerindeki yükün hafifetilmesi gerektiğini söyledi.

“GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

“Artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni kararlar ve yeni yasakların getirilmesini değerlendiren Başkan Çetindoğan, “Olan yine küçük esnaf ve zanaatkarımıza oldu. Bugünden itibaren işyerleri Kurul Kararı ile kapatılan ya da kısıtlamaya gidilen işyerlerimiz için hak ve hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Küçük esnaf ve zanaatkarımız çok şey istemiyor, bu zor günde kira yardımı, Bağ-Kur Primi ve Sigorta Prim ödemelerimizin çalışmadığımız süre boyunca, tekrar işyerlerimizi açana kadar ertelenmesi, Faizsiz Kredi çektiğimiz kredilerin ödeme günlerinin uzatılması, KDV Stopaj İndiriminin devam etmesi gibi, çok fazla bir şey istemiyoruz. Bizim Devletimiz ve Hükümetimiz çok güçlü artık. Bu mücadelemizi her platformda anlatacağız. 8 Milletvekilimize, Bakanlığımıza, Konfederasyonumuza, bizi dinleyen her mercie gücümüz yettiğince sesimizi duyurmaya çalışacağız” dedi.

“ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Yeni alınan tedbirlere karşı bir duruşumuz yok, bizlerde biran önce eski günlerimize kavuşmayı, sevdiklerimizle sarılmayı, işyerlerimize gönül rahatlığı ile gidip gelmeyi istiyoruz” diyen Çetindoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Fakat alınan her yeni tedbir en çok küçük esnafı sıkıntıya düşürüyor. İlk yasakların zorluğunu henüz atlatamamış olan esnafımız tekrar kapanma kararı ile karşı karşıya kaldı. Sağlığımız için evde oturmamız gerekirken, oturduğumuz o evlere ekmekte götürmek zorundayız. Tüm esnaf ve zanaatkarımız evde oturup salgının yükünü hafifletmeye çalışırken, Devletimizde onların omuzlarında ki yükü hafifletmeli ve zaman kaybedilmeden esnafımıza nakdi yardım ve az önce altını çizdiğimiz konularda destek olmalıdır. Ama şu da var; vatandaşlarımızdan, esnafımızdan, zanaatkarımızdan maske, hijyen ve mesafe kurallarına uymalarını rica ediyoruz. Sevdiklerimizi ve sevenlerimizin hayatını lütfen riske atmayalım. Bizler esnafın sesi olmaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler