Polat Makina, yeni teknolojik ürününü üretmek için temellerini attı

3 Mayıs 2021, Pazartesi 15:18

     


Polat Group Holding bünyesinde faaliyet gösteren Polat Makina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında “Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon ve Separasyon Sistemleri” üretimi ile Türkiye`de desteklenen ilk 10 proje arasında yerini almıştı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen, 18 ayda tamamlanması planlanan fabrikanın temelleri atıldı. Yeni fabrika, 50 bin metrekare açık, 30 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 80 bin metrekare alanda faaliyet gösterecek şekilde planlandı.

Polat Makine’den konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yılın Ağustos ayında duyurduğu destek verilecek ilk 10 projeden biri olan imalat projesi ile ülkemize katma değer yaratılarak, Türk sanayisinin küresel piyasadaki rolü artırılacaktır.

Türkiye’de endüstriyel odaklı ilk defa üretilecek olan ‘Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon Sistemleri’, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi konusunda kaliteyi ciddi olarak artıracaktır. Bu ürün sayesinde herhangi bir sıcaklık ve sağlığa zararlı bir çözücü kullanılmadan bitkisel ekstraksiyon yapılıyor olacak, yüksek sıcaklığa bitki maruz kalmadığı için doğal bileşenler bozulmadan bitki içerisinden alınabilmesi sağlanacaktır. Ayrıca,dünya çapındabu sistem, bitkisel ekstrakt elde etmede günümüzde en önemli teknoloji olarak bilinmektedir.

Polat Makina, 1993’ten bu yana faaliyet gösterdiği endüstriyel satrifüjteknolojileri, dekantör ve seperatör üretimi sayesindeDünya’da geldiği konumu bir üst seviyeye çekerek, şu an Türkiye’de ilk kez üretilecek olan ‘Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon’ ürünü ile fark yaratmaya devam edecek.” (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler