Arı ve balları ayılar değil hırsızlar yok etmiş

27 Mart 2020, Cuma 11:52

     


Aydın’da Sağlık Bakanlığının ‘evde kal’ uyarısına uyarak koronavirüs nedeniyle evinden çıkmayan arıcıların arı ve kovanları kayboldu. Jandarmanın yaptığı çalışmalar sonucu arı kovanları ile balları çalanın ayılar değil hırsızlar olduğu tespit edildi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Edinilen bilgiye göre, gezginci arıcılık yapan Muğlalı 60 yaşındaki Şengül Ersoy ile oğlu Mehmet Ersoy’un Efeler Yılmazköy Mahallesi hudutlarında bulunan arı kovanlarının bir kısmı geçtiğimiz günlerde yok oldu. Kovanların tamamen ortadan kaybolması nedeniyle hırsızlığın ayılar tarafından değil insanlar tarafından yapılmasından şüphelenen arıcılar, durumu jandarmaya ihbar ederek kovanların bulunmasını istedi. İhbar üzerine dedektif gibi çalışan Aydın Jandarması, Aydın’daki binlerce kilometre alandaki yüzlerce arılığı tek tek dolaştı. Aydın’ın Köşk-Ödemiş yolu üzerinde bir arılıkta kısa süre önce kovan yakıldığını tespit eden ekipler arıları çalınan Ersoy ailesini bölgeye getirip kendi kovanlarına yönelik emare bulunup bulunmadığını sordu. Kovanları çalınan arıcılar, Köşk-Ödemiş yolu üzerinde bulunan arılıktaki bazı malzemelerin kendilerine ait olduğunu ileri sürünce jandarma olayla ilgili çalışma başlattı. Değişik illere ait çok sayıda boş kovanın bulunduğu arılığın sahibi O.E. ifadesine başvurulmak üzere Jandarma Komutanlığına çağrıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığının ‘Evde kal’ çağrısına uyarak Muğla’daki evlerinde kaldıklarını belirten 60 yaşındaki arıcı Şengül Ersoy, kontrole geldiklerinde kovanlarının arı ve balları ile çalındığını söyledi. Durumu ihbar ettikten sonra jandarmanın çalışmaları neticesinde kovanlarını bulduklarını belirten Şengül Ersoy, “Sabah geldik kovanlarımız çalınmış. El virüs hastalığını düşünüyor, bunlar hırsızlık düşünüyor. Çalınan kovanlarımız burada. Kovanlarımızı bulduk ama yüreğim yanıyor. Kovanlarımızın arı ve balları boşaltılmış” diyerek çok üzgün olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından el konulan olayla ilgili soruşturma başlatılırken, arıların tespit çalışması neticeleninceye kadar jandarma nezaretinde bekletileceği öğrenildi. (İHA) 

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
ÇERÇİOĞLU, KORONAVİRÜSÜ CİDDİYEYE ALMAYA BAŞLADI
TARTIŞTIĞI AĞABEYİNİ SİLAHLA ÖLDÜRDÜ 
Son Eklenen Haberler