Utku Güngör

Bitişik mi, Yoksa Ayrı mı?

25 Mayıs 2015, Pazartesi

     

    Daha önceki yazılarımda kılavuzlar arasında tam bir birlik olmadığından bahsetmiştim.Bir kelimeyi yazarken birçok Yazım Kılavuzu’nu tarıyorum; ama bazı kelimeleri kimi bitişik yazıyor kimi ayrı.

    Mümkün olduğunca yerel ve ulusal gazeteleri takip etmekteyim. Alanım gereği yapılan yazım yanlışları  gözüme çarpıyor ben de imkânım  elverdiği müddetçe bu yanlışları gerek sosyal medya aracılığıyla gerek başka türlü paylaşıyorum.

    Örneğin ‘Şehiriçi’ kelimesini ele alalım. Aydın’da minibüslerin önünde bu yazıyı görüyoruz. Hiç düşündük mü  acaba bu kelime bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıyor diye? İnternette küçük çaplı bir araştırma yaptığınızda net bir bilgiye ulaşamadığınızı göreceksiniz. Dil Derneğinin Yazım Kılavuzu’nda bu kelimenin  bitişik yazıldığını görmekteyiz.Dil Derneği Başkanı olan Sayın Sevgi Özel ise  “Kentiçi, şehiriçi” kelimelerinin  bu şekilde yazılması  gerektiği görüşünde. Türk Dil Kurumunun hazırlamış olduğu Yazım Kılavuzu’nda ise "şehiriçi" veya "şehir içi" kelimesine rastlamıyoruz.; ama kılavuzun açıklamalar kısmında aynen şu şekilde yazmaktadır;

  • Dış, iç, sıra sözleriyle oluşturulan  birleşik kelimeler  ve terimler ayrı yazılır: ahlak dışı,çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, hafta içi, yurt içi, yurt dışı, yanı sıra, aklı sıra, peşi sıra vb.

   TDK’nin mantığına göre şehir içi ayrı yazılması gerekir. Bir uzlaşma sağlanamamış gördüğünüz gibi. Ben şehir içi kelimesini ayrı yazmaya devam edeceğim.

Türkçeyle kalın…