Süleyman ALGÜN
nizamoglu67@hotmail.com

Değişen Türkiye…

1 Kasım 2017, Çarşamba

     

Ülkemiz elbette her gün değişiyor, verilere göre de gelişiyor. ‘ de ‘ demem odur ki sektör olarak bizler değişim ve gelişimden haberdar değiliz. Değişimde elemanlarımızı kaybettik, gelişimde de sektörel gücümüzü kaybettik.

99 ve 2001 krizi sonrası ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlardan kurtulmak için yeni bir umut ve ışık gördüğümüz Ak Partiyi hepimiz destek verdik. Gerçi bir kısmımız oy verdi, destek verdi ama yüksek sesle Ak Partiyi çok ağır söylemlerle eleştirdi ama biz her zaman samimi ve dostça doğrusuna doğru, yanlışa yanlış demeyi tercih ettik.

17-25 Aralık sürecine kadar eksik ve hatalarına bakmaksızın sürekli desteğini artıran Ak Parti ve doğal olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan bu süreçten sonra enerjisinin büyük bölümünü bu olaylara ayırdı. Elbette bizlerin 15 Temmuz darbe girişimiyle öğrendiğimiz birçok olayı görünce elbette verdiği mücadelede haklı olduğu kanaati oluştu. Ama 15 Temmuz sonrası haklı, haksız, suçlu, suçsuz ayrımı tam anlamıyla yapılamadı eleştirileri var ve kolay bir süreç de değil ama söz konusu insan olunca bu süreçte ve halen devam eden olağanüstü şart ve koşullarda her şeyi ve her yeri kontrol altında tutmak çok kolay değil. Fetöyle mücadele sürecinde yaşanan karmaşalar ve her şeyi Ankara bilir diyen yetkililerin de yarattığı süreç elbette siyaseten ve bazı kişi ve kesimleri zor duruma düşürmüştür. Devam eden Belediye ve İl Başkanları değişim süreci de kafaları karıştırmış durumda hayırlısı ne ise o olsun beklentisi hâkimdir. Aydın’a hala İl Başkanı atanmamıştır.

Elbette yaşanan bu süreç sadece iç meselelerle sınırlı değil azmış kudurmuş batı devletleri ve işbirlikçi teröristler ve komşu ülkelerde yaşanan ağır sorunlar da ülkemizi ve devletimizi zor duruma sokmuştur. Sona yaklaşılan Irak ve Suriye sorununda her saat başı dengeler ve şartlar değişmektedir. Yarınlarda neler olacağı meçhuldür bu vb konularda Allah Devlet ve Milletimizin yardımcısı olsun.

Şimdi değişen Türkiye’den bir örnek vermek istiyorum.

Yıl 2007 yer Aydın Polisevi.

Dönemin valisi Mustafa Malay Belediye Başkanımız İlhami Ortekin. Davetli olduğum ve her yıl katıldığım Cumhuriyet resepsiyonuna davetliyim. O davete daha varmışım ve Şehit Aileleri Derneği başkanımız Sevil Esin hanımefendiyle aynı masadayken yanıma gelen Özel Kalem müdürümüz gelir bizleri uyarıda bulunur bizde ortam bozulmasın diye çıkar gideriz. İşte yaşanan bu olayla ilgili yazdığım yazıyı tekrar sizlerle paylaşacağım. Adı geçen Vali Yardımcımız Manisa Valimiz Sayın Hakan Güvençer’dir.

Bu yıl Resepsiyonda Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger ve Bayan Köşger ile gecenin anısına bir fotoğraf çekildik işte aşağıda 10 yıl önce yazdığım yazı gerekçesi bakımından bizim için çok önemli bir karedir.

 

' Vatan sağ olsun Fatma.'

Fatma küçük bir köyde dünyaya gelmiş, Yörük ailenin fakir bir çocuğudur. Küçük yaştan itibaren tarlada çalışmaya başlar. İlkokulu köyünde bitirir öğretmeni okuması için zorlar babası ortaokula kaydını yaptırır ama dayıları karşı çıkar “ kız çocuğu okur mu? “ diye buna karşı babası ortaokula göndermekten vazgeçer.

Ailenin küçük kardeşi erkek onun okumasında sakınca görülmez o okumaya başlayınca Fatma kardeşinin okul masraflarına karşılayabilmek için tarlada tütün biber vs tarla işinde babasıyla beraber çalışır.

Yıllar böyle geçer gider. Yıllar sonra köyden kurtulmak için aydında çalışan bir taliplisi çıkar. Fatma için bu köyden kurtulmak için iyi bir şanstır. Ve Fatma evlenip aydına gelir. Evleninceye kadar köyden dışarı çıktığı da çok nadirdir. Dolayısıyla aydın onun için hayatın yeniden başladığı yerdir.

Fatma evlendikten sonra üç çocuk sahibi, kardeşi de okuyup doktor olmuş eşiyle mutlu bir evliliği vardır. Geçtiğimiz günlerde evliliğinin 15. yılını kutlamışlar. Fatma’nın gençlik yılları hep tarlada çalışmakla geçtikten sonra evlenince de çocuklarıyla meşgul olmuştur, ne siyasetle ne de memleket meseleleriyle uğraşacak vakti vardır Fatma’nın, Fatma ülkesini seven, ülkesi için seve seve canını verebilecek karakterde bir kişiliğe sahiptir.

Fatma çevresinde sevilen takdir edilen bir kişiliğe sahipken köyde yetişme ortamı ve Yörük kültürünün gereği başı örtülüdür. Fatma’nın 102 yaşında ölen babası Çanakkale’de şehit olan bir halası var imiş. Halası Fatma’nın eşiyle evlenmesi için çok ısrar etmiş belki de evlenmesindeki en önemli kişi o imiş hala ise başını açan kızlara hiç sevmez imiş.

Yörüklerde büyük sözü ve kalbi kırılmaz. Dinine bağlıdırlar ama çok eğitimli veya bilgilide değillerdir. Fatma da aydına gelin gelince kuaföre falan gidecek durumu yok ve Halasının hassasiyeti nedeniyle başını örtmekten vazgeçmez ama örtü şeklinde bir değişiklik yapma gereği duyar çünkü başını örtenler öyle örtüyordur. Halası da çok farklı olmayan ama bağlanış şekli farklı başörtüsü kullanmaktadır.

Özetle Fatma’nın Dini bilgisi vardır ama ilkokulda aldığı kadardır. Eşinin içtiği bir bardak rakıyı kızar imiş ama kızma gerekçesi ağız kokusu ve eskiden içki içenlerin ailelerinin dağıldığı veya parçalandığından karşı çıkmaktadır.

İşte bu Fatma yıllar sonra eşiyle Cumhuriyet Bayramı Kabul töreni (resepsiyonuna) katılır. İşte orada başörtülü olarak sadece iki kişidirler. Bu durum biraz garipsense de Vali Yrd eşiyle beraber törende olurlar sonra ayrılırlar.

Yıllar sonra yıl 2007 yine Cumhuriyet Bayramı Kabul töreni (resepsiyonuna) eşi ile davetli olan Fatma tören yerine daha yeni girmiştir ve girişte karşılaştığı dostlarıyla selamlaşırken Devlet’ten bir selam gelir Fatma’nın eşine ve şu uyarı yapılır. “Efendim mümkünse bir kenarda durun başörtüsü konusunda hassasiyet var” bir anda ne yapacağını şaşıran Fatma ve eşi devlet erkânının hassasiyetini dikkate alarak tören alanından izin alarak ayrılırlar.

Aslında Fatma’nın illaki Cumhuriyet Bayramı Kabul töreni (resepsiyonuna) katılayım diye bir beklentisi de yoktur ama törenin hemen akabinde eşi ile bir nişan törenine katılması gerekiyor ve bu törenin yüzüklerine yine devlet takacaktır. Aslında eşi zaman kaybı olmasın diye Fatma’yı yanında götürmüştür. Ama Fatma çok kırılmıştır. Neden ve niye böyle diye.

Fatma soruyor, biz her yere gidip geliyoruz herkesle beraberiz, giyim şeklimiz hiçbir yerde sorun olmuyor niye burada böyle oldu ayrıca törene katılanlar tek tip kıyafette giymemişler bazı bayanlar çok farklı giyinmiş diye söyleniyor ama arkasından da şu sözü söylüyor. “Aman be ben memleketimi seviyorum, devlet benim ordu benim katılmam bir daha olur biter. Böyle dediler diye küsecekte değilim” diyor.

Burada Fatma mı yoksa eşimi suçlu? Yoksa işi bu hale getirenler mi suçlu? 100 yaşındaki halasını kırmamak için başını açmayan Fatma’nın Halası mı suçlu? Bu ve benzeri sorular çok sorulur ama her şeye rağmen Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun niye yıllara..Yazarın Tüm Yazıları
Elveda Denge Okurları!
Konuşmaya gerek yok! Konuşacağız da ne olacak?
Topuklu Efe'yi neden eleştirmiyorsun?
Yaşanmayasıca 15 Temmuz
Büyükşehir ve Efeler'e öneriler…
Çile Çekmek Türklerin Kaderidir!
Siyaset gerçek gündeme döner mi?
Seçimler ve yok olan devlet ciddiyeti
Gerçeklerle yüzleşmeliyiz
Adnan Menderes ve değişmeyen sonuçlar!
Aydın gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü mü?
Haklıdan yana mıyız? Güçlüden yana mı?
Siyaset çözüm merkezi olmalı..
Üvey Evlat Mesleki Eğitim Kazandıracak!
Yerel ekonomi nasıl güçlenir?
Atananlar ve seçilenler
Yönetimde el ele vermek Aydın ve Halkımızı kazandırır
AK Parti Savaş’ı sonradan kaybetti
1 Nisan’a hazır mısınız?
Sistem kurumlar ve gerçekler
2002’den Bugüne En Heyecansız bir seçime gidiyoruz
Zengin ve Yoksulun seçimi
Fırıldak olmaya gerek yok
Cennetin yolu gönül almaktan geçer!
Aydın'da hiçbir şey doğru gitmedi Reis
Köylünün, esnaf ve sanatkarın ortak kaderi
Söz bitince sükût kaçınılmazdır
Göründüğün gibi olmak
Aydın'da yerel seçimler
Sende komünist olmuşsun sülo?
Olmadı, Olmoyoro! Olcedi! Oluyomaz?
20 yıl önce! 20 yıl sonra?
Yapmayın ağalar yapmayın!
Odalar taraf olabilir mi?
Bakanım; sen bize bakma!
Ticaretin tüm kazancı helal mi hocam?
Sanatkarları kaybettik, hükümsüzdür
Sanatkarların krizlerle geçen ömürleri hiç baharı görmeyecek mi?
Vallahi biz bunlardan mutlu oluyoruz
Yeni bir fikrimiz var
Artık Ankara’ya ulaşmakta yetmiyor!
Sanatkarlar Devletin yanında, ancak!
Adnan Menderes ve Ömer Halisdemir Üniversiteleri
Bana göre var ama birilerine göre sorun yok?
Sanatkarlara af yok mu?
Ahiliğin Ah’ı kalmış!
Ceza ile terbiye olur mu?
Yerel seçim heyecanı başladı
Karpuzlu ile Milas’ın ortak kaderi…
Dikkat çekici uyarılar
Haddini bilmez kim?
Değişen hava koşulları değişmemekte ısrar eden bizler…
Karpuzlu yol’suzluğu!
Memleketi sen mi kurtaracaksın?
Başkanlık sistemimiz hayırlı olsun
Seçim bitti, geçim derdindeyiz.
Aydın’dan bakınca seçim detayları…
Ahlaksızlığın dini, imanı, mezhebi, ırkı yok!
Bak Aydın’da ne oldu!
Seçimler biter dostluk ve kardeşlik baki kalır.
Artık ovalarımızdan bal değil zehir akıyor!
Ölçüsüz sevgi ve eleştiri bizleri utandırıyor!
Süleyman Aydın için sürpriz olmaz!
Demokrasiyi de kendimizi uydurduk!
Biz ve paylaşırsak yalanı..!
Aman ha sakın Aydınlı olmasın!
Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendisi gibi bilir
Ben ‘Değişim’ derken..!
Aydın’da 602 nedir?
Ben birlik başkanı olursam!
Daha iyi yönetirim diyen efeler aranıyor
Tebrikler AYTO…
Hangi ekmek daha sağlıklı?
Esnaf teşkilatları değişiyor mu?
Olağan kongreye gidiyoruz
Türkiye Afrin’de
Bu torbada sorunlarımız çözülmeli!
Çırakların çok para kazanma riski var!
Hükümetimizden ve Belediyelerimizden beklentilerimiz
Aydın siyasetinde değişim..!
Seçimler ve Geçimler..!
Bu yıl neler olmalı?
Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm..!
Karpuzlu Kaymakamlığı devlettir, adaleti sağlamalıdır (2)
Özgürce düşünceler kontrolsüz olamaz, ancak...
Analar Babalar ve Hükümetimize önemli bir uyarı
TAİF toplantısında ne oldu?
Biz nasıl okuyoruz?
Tek kişilik ordudur usta
Ustalara Vefa Gecesi
Değişen Türkiye…
Üye ne işe yarar?
Çalışkan ve zeki olman on para etmez..!
Zor süreç ve zor sorular…
Karpuzlu Kaymakamlığı devlettir, adaleti sağlamalıdır
Vatan, Millet, Aydın ve Meslek Aşkımız Bitmez
Aydında Yol Yapacak Toprağımız Yok!
Ahilik kutlamalarındaki çelişkiler
Esnaf ve Sanatkârlarımızın Bakanlarında Metal yorgunluk mu var!
Kamu tatilindeki çelişkiler!
Jeotermal Aydın'ın değeri mi?
Zor sorular doğru okunursa faydalıdır!
Sanatkârlar neden itibar görmüyor?
İnsan olmak!
Bir yapılandırmanın daha sonuna geldik!
Bilmediğini bilmeyene ne öğreteceksin be kardeşim!
Acı gerçek; 15 Temmuz...
Devlet = Vali
Kültür yozlaşmasını kim dur diyecek!
Ramazan, şehitlerimiz ve bayram…
Kanun manyağı olduk!
Sessuzluk!
Bizi kimler dövmedi ki! Belki böyle mutluyuz!
İnsan olmak, insana değer vermek…
Yeni esnaf ve sanatkâr modeli istiyoruz…
Eyyy Belediye Başkanlarımız..!
Eşek Adasındaki Eşşeklik..!
Devlet ve Millet olmak…
Aydın'da Hayırlısıyla %64 'Hayır' oldu.
Bir kavganın daha sonuna geldik...
Çalışan kazanmalı? Çalışmayan aç kalmamalı?
Korkunun ecele faydası yok!..
İstanbul Esnaf Buluşması!
Cennetin farkında olmak!.
İstihdam seferberliği!..
Adaletin bu mu dünya?
Gizli 'Evetçiler' işbaşında…
Başkanlık sistemi!..
Kafamızda çözülmeyen sorular!
Evet, oldu. Hayır, olmadı?
Kardeşliğe evet. Kavgaya hayır…
Başbakan demişti: ‘bu Aydının başka derdi yok mu?'
Sanatkarlar dükkanlarını kapatmalı!
Herkesin işi zor!
Sanatkârı ezen bir FETÖ yazılımı mı var?
Ortak ses, tek yürek ve kardeşlik…
Bir tek dileğimiz var terör bitsin!..
Aydını, Aydın Aydınlıların yöneteceği günler de gelecek?
Usta’dan bir gömlek fazla olmak!..
Meyve ağaçları kesiliyor?
Vekiller ve Asiller
Teröristler ülkemize ve milletimize düşmandır?
Düşünce özgürdür ama aynı şekilde ifade edilemez!
Üretme tüket, kazanma kazandır?
Devlet üretimden çekilmeli mi?
Kurumlar, devlet ve millet arasında köprü olmalıdır!
O ruh Aydın’a da uğramalı?
Ülkemizde ve şehrimizde güzel şeyler de olacak!
Bayramlık ağzımı açacağım da! Bayram geçti.
Neden olması lazım?
Aydın iyice defansa çekildi gibi!..
Sanatkarın durumunu biliyor musunuz?
İslam’a İnsana, Vatana Darbe…
Memleket için yanıp tutuşanlar var
Gelin birlik olalım
Devlete olan borçlar ve beklentimiz…!
Darbeye karşı olmak, milli bir meseledir…
Beraber olmak için illaki şehidimiz mi olsun?
Eğitemiyoruz, öğretemiyoruz, öğrenmiyoruz..!
Valimiz borçlu gitti?
Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları neden çözülmüyor?
Büyükşehire toz kondurmuyorsun ne iş?
Söz konusu Aydın ise…!
Ahilik kutlamaları kanunla olmuyor
Dertlerini yok say mutlu yaşa…
Köyden Birlik Başkan Vekilliği'ne…
Siyaset çıldırdı…
Vatandaşın dişine, hekimin işine saygı…
Toprak 'Vatan' ise hepimiz satıyoruz!..
Sivil toplum örgütleri gücünü kaybediyor mu?
Türkiye için can yanıyor, canlar yanıyor…
Kültürümüzü ve tarihimizi yok eden imar planları mı?
Başbakanımız TESK’teydi…
Alfabe ‘acze ’düştü…
Bizi anlayın artık
Devlete olan borçlar ve biz…
Ummadığın taş, baş yarar.
Eleştirdikçe büyüyen iki lider, Erdoğan ve Çerçioğlu.
Paran varsa devlet yanında!
Aydın ve değerleri siyasete alet edilemez
Benim tarafta olursan her şey mubah!
Sanatkârların önlenemez çöküşü devam ediyor…
Hepiniz Öleceksiniz?
Gündemde esnaf ve sanatkar olmalı
Günler hızla geçerken, gündem de aynı hızla ilerliyor…
Dünyanın yükü omuzlarımızda!
Bir hayalim vardı Ahi Yurdu…
Söyleyecek çok sözüm var ama!
Dışarıdan bakınca bir başkadır AYDIN...
Esnafın umutlarını söndürmeyin...
Odalar kapanmalı mı?
Siyasette "bir elin nesi, iki elin sesi" yok mu?
Türk Milleti bunu hep yapıyor!
Bu seçim bir başlangıç olsun...
Esnaf ve sanatkar hapşırır ise ülke kanser olur!
Şans ve Kader...
İnsanlığa İnsanlık Çağrısı
Kavgalar bize bir şey kazandırmaz!
Kürtler uyanırsa vay teröristlerin haline...
Aydın’da adaylar sonucu belirler…
Nereye
Devlet devletliğini, millet milletliğini bilecek
Aydınlıların ulaşımla imtihanı…
Anlamak, anlamaya çalışmak çok mu zor?
Birlik ve beraberliği unuttuk mu?
Esnaf ve sanatkarları bitirme kanunu çıkartın lütfen!
Ben iyiyim senden bana ne?
İftarla iftihar etmek…
Hocaya kızıp dinden mi kopalım?
Önümüzdeki seçimlere bakacağız…!
Duyun artık...
Yeter! Söz Milletin
Türkiye'nin geleceği için oy verin…
Fatih'in İstanbul'undan Menderes'e bakınca...
Her şey olur bu şehirde...
Cuma günü sizi Meydan'a davet ediyoruz
Ahilik Kutlamaları 11-15 Mayıs’ta yapılacak
Siyaset kültürü değişmelidir…
Aydın'da Yeni Türkiye ve Başkanlık gündemde değil!
Yaşasın! Artık hastanede bakılabiliyoruz
Bizim oğlan, Bizim gız hastalığı…
CHP oh dedi şimdi sıra diğer partilerimizde...
Seçim yolunda seçilmeyi beklemek...
Esnaf ve Sanatkarlar neden siyasette yok?
Ustalardan Çerçioğlu’na Teşekkür...
Çayyüzü Şehitliği Efelere Tahsis edilmelidir
Ulu Çınar'ları üzmek bize yakışmaz!
Sustur şu Süleyman'ı Başkan!
Ekmek kavgası
Aydın’ın talihsiz Efeler'i...
Öğretmenler idareci olmasın mı?
Ceza ile terbiye mümkün mü?
Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüyüz...
Yeni yıla hızlı başladık. İnşallah bereketli olur…
AK Parti’nin Adalet ve 3 Y ile imtihanı…
Fırtınalı 2014'den fırtınalı 2015'e...
Öküzün altında buzağı aramak..!
Süreç AK Parti'yi bitirmeye gitmesin!
Kurumsal değer ve Kurumsal kimlik
Olmadı Sayın Erdem, olmuyor Sayın Çerçioğlu
Gazi-Antep Şanlı-Urfa ve Kahraman…
ADÜ’YE BirCan geldi…
Adam olmak
"İyi diyorsun hanım ama veriliveriyor mu?"
Büyükşehir’in sokak çocuklarıyız biz…
Borçlarınızdan kurtulun
Akıl tutulması mı? Aklın kullanılmaması mı?
Torba kanunlaştı, yapıılandırma zamanı
AYESOB AR-GE
Toplumumuz anlaşılıyor mu ki? Ben anlaşılayım!
Köşeci
Yeni Hükümet, yeni Başbakan, yeni Cumhurbaşkanı
Aydın Milli Eğitim’in müdürlerle imtihanı
Türkiye’de Esnaf ve Sanatkâr olacağına…
Yardım Sandığı nasıl olur?
Çerçioğlu Başbakanla neden görüştü?
Favori Erdoğan, belki İhsanoğlu, dikkat çeken Demirtaş
Bu yıl keşke insanlık moda olsa!
Çevre Müdürlüklerimiz ve maden firmalarımıza sorular
Önce sermaye mi, insan mı?
Muğla’ya vardık gari bizimolan..!
Aydın'da taksiye binme, fotoğraf çekilme..!
Pazarcıların kaderi mi, siyasetin yanlışı mı?
Sahili olan illerimiz neden kaybediyor?
Seçim, geçim komedileri…
Söylesen suç, söylemesem vebal
Neden insanlarımız ölmeden anlamıyoruz?
Üç dilli şehir..!
'Ben' değil, 'biz' olalım
AYESOB
Çerçioğlu, AK Parti'ye mi geçiyor?
El ele mi, yumruk yumruğa mı?
Meydan'daki havuz neden büyük olmuş?
Sayın Başkan, Sayın Başbakanım..!
Aydın’da Seçimin galibi belli oldu…!
Yöneticiler neden Meclis'te görev yapamasın?
Aydın'da yüzde 40'ı bulan rekor kırmış sayılır
Büyükşehir yolları metrosuz mu olacak?
Gündemimiz seçim ve geçim
Kamu Kurumları ve Odalarımız rakip mi?
Seçime gidiyoruz ancak..
Sağlıkta ceza yok!
Güçlünün yanında olmak istiyorsan...
Mıstıfa bizimolan “Pekgüzel” oldu helemme!
Kendini tosun sanan ne yosunlar gördüm ben..
Sevdiğinizi eleştirmek zordur
2014
AK Parti Savaş’ı baştan mı kaybetti?
"Sula şırlama çocukla fırlama oldu"
Yeni yapılanma yeniden yapılandırma!
Buharkent'ten Didim'e..
Çevreciler
Tek parti tek adam hastalığı mı var?
Tefeciler..
Aydın'da siyasi cinayetler
Vefalı olmak insanlık görevidir
Canımıza tak etti gari
Sanayi neden denetlenmeli?
Ya durdurun, ya da öldürün!
Aydın yok gari!
Makam devlet ise uğruna ölürüz
Özel Kalem: 1 Makam: 0
Üstsüzlere bir hata mı yaptık da defterimizi dürdünüz?
Partisinden bir adım önde olmak farklılıktır
Ayakta kalmak için çok tasarruf ve çok çalışmak şart
Ancın'ın hanayları Toprağı kurtarır da; İncir Süper olur mu?
Bu bayram herkese bayram olsun
Aydın'ın Özlem’i ve özlemlerine ne oldu?
Gocuman şeher
Hanımlar olmasa...
Bize her zaman Ramazan!
Ticaret Odamız bu hatayı düzeltmelidir.
Aklımızı ne kadar kullanıyoruz?
Yazacak bir şey bulamadım
Eylemciler bizim yerimizde olsa devrim yapardı
Seçimler kavgalı değil, kardeşlik içinde geçsin
İş güvenliği, işçi sağlığı ve sanayideki gerçek?
Sosyal sorunlar
BİMER ve ADÜ’ye dost eleştirisi
Bakanla kahvaltı yapsam ne soracaktım?
Canımı seve seve vereceğim vatana malımı mı vermeyeceğim?
Aydın'da işler tıkırında!
Hükümet daha çok fil göndermeli
Ürettikçe batan, çalıştıkça hesap sorulan nadir bir toplum olduk
Eylem zamanı geldi
Belediyede 5, Aydem’de 15, telekomünikasyonda 25
Sen sigarayı bırakırsan dünya bırakır!
Çerçioğlu Aydın’ı kasabaya mı çevirdi?
Gelişen ekonomik sistemde insanlar neden mutsuz?
Baharı beklerken ömrüm kış oldu!
Direklere ne oldu?
Büyükşehir Yasası, bölücüşehir yasası mı?
Kim dinleyecek, kim anlayacak, kim ödeyecek!
30 yıldır terör bitecek!
“Bu yol bitese yıkılmazsın, emme bi de bitmese..”
2013’de ne değişmeli?
2012'de son kez yazıyorum!