Sezgin MADRAN
sezgin.madran@aydindenge.com.tr

Kandırmayın, kanmayın

21 Kasım 2013, Perşembe

     

Yeni bir yerel seçim havasına girmek üzereyiz. Çine’de CHP’nin Adayı Enver Salih Dinçer ve MHP’nin Adayı Mehmet Yavuz. Gözler AK Parti’ye çevrildi. Çine’de sokaklarda ve köşe başlarında adayın kim olacağı konuşuluyor. Kısa bir süre içinde bu da belli olduktan sonra iklimsel olarak havalar soğumaya başlasa da siyasetin havası bir hayli ısınacak. Ülkenin tamamında olduğu gibi Çine'de de bu kış, çok sıcak geçecek.

 

Gazetecilik mesleğine başladıktan sonra ilk yerel seçimi 2009 yılında geçirdim. Bu seçimden son derece karlı çıktım. Mesleki açıdan büyük bir tecrübe kazandım. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerinde CHP’nin Adayı Osman Aydın, DP’nin adayı Yücel Eşiyok, MHP’nin adayı Selim Karakoyun ve AK Parti’nin Kayhan Güney’di. Adayların mahalle ziyaretlerinde projelerini dinleme şansım oldu. Adaylar kendine göre seçildikten sonra yapacaklarını seçmenlere anlattı. Bugüne geldiğimizde o projelerin tamamı seçmeni kandırmak, oyunu almaktan öteye geçmeyen fikirler olarak 2009'da kaldı. Adaylar konuşmasında ‘seçilersem şunu yapacağım, şunu getireceğim’ gibi vaatlerde bulundu. Hiç unutmuyorum; CHP, seçim arifesine kısa bir süre kala hızı alamadı ve ‘60 ay 60 proje’ başlıklı broşür bastırarak Çine’nin her noktasına ulaştırdı.

 

Aradan tam 56 ay geçti. Peki Çine’de bu 60 projeden 56'sı tamamlandı mı? "Güler yüzlü hizmet" ve bir kaç tanesi dışında tabi ki, hayır. Onun için siyasetçilere bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Yapabileceğiniz projeleri seçmeninizle paylaşın. Çünkü bu seçim işiniz çok zor olacak. Neden mi; eskiden sadece Çine’deki seçmenlerinizi kandırıyordunuz. Şimdi bunun içine köyler de girdi. Köydeki Ahmet dayım, Mehmet amcamı, seçim arenasında anlattığınız ‘abuk sabuk’ projelerinizle inandıramazsınız. Eğer köylülerin karşısına bu şekilde çıkarsanız sandıkta dersinizi alırsınız. Bunun örneklerini genel seçimler sonucuna baktığımızda çok rahat görebiliriz.

 

Siyasetten çok anlamam. Ama doğru, tekdir. "Siyasetçiler oy için vatandaşı kandırmamalı, seçmende kanmamalı" der, hayırlı seçimler dilerim.Yazarın Tüm Yazıları
Hayal kurmak
Çine’ye gelin gari
Artık beklemeyelim
Çine’de neler oluyor?
Topu gazeteciye atmak
Kuyruk Acısı...
Çine’nin gündemi
Hepsini kısa geçiyorum
Çaydan geçene kadar
Tezatlıkların ilçesi Çine
Hatamla sev beni
Ağanın durumuna düşmeyin...
Çine’nin durumu
"Pişmanım"
1 Nisan şakası
Seçimleri bekleyin
Yazmaktan bıktık…
Erik yiyecen mi?
Yorum sizin
Kendilerine faydası yok
Değerlere sahip çıkmak
Gururlu ve mutluyuz
Çine'nin gazetecileri satılık değil
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Çinelinin başı kel mi?
Küçük işlerle mutlu olmak
O ışıkları kaldırın
Yazmayacaktım ama…
Ah bu madenciler
Anlatılmaz yaşanır
Çineliler isterse…
Madranspor için kenetlenilmeli
Çocukluğumu özlüyorum
Bu fırsat kaçmaz
Seçim, geçim ilişkisi
CHP Çine siyasetini çözmüş
5 yılımız boşa gitmesin
Çok yazık…
Kim kazanacak?
Şafak 24
Teşekkürler Çine…
Ne sağımız belli ne de...
Partilerin liste sancısı
Kaldır ve indir
Çine’de bir haftada olup bitenler
Yerel seçimlere Çineliler damgasını vuracak
Çineliler kenetlenmeli
Siyasi bilmece
Oy avcılığı
2014’te Çine kazansın
Bu haftaya hazır mısın Madranspor?
Çine ekonomisi
Çine siyaseti ve notlar
Çileli Çine
Kandırmayın, kanmayın
Bu çocukların vebalini almayın
Merhaba