Sezgin MADRAN
sezgin.madran@aydindenge.com.tr

Çaydan geçene kadar

20 Kasım 2014, Perşembe

     

Atasözlerini çok seviyorum. Atalarımız zamanında öyle güzel sözler söylemişler ki günümüzün şartlarında hepsi altın kadar değer taşıyor. Bunlardan iki tanesine örnek vermek istiyorum. 'Güvenme dayına ekmek al yanına' ve 'Köprüyü geçene kadar, ayıya dayı de' sözleri.

‘Köprüyü geçene kadar, ayıya dayı de’ sözünün internetteki anlamını sizlerle paylaşmak istiyorum. "Kişi işini gördürünceye kadar yardım beklediği kimseye dil döker, onu över, ne kadar kötü de olsa onu göklere çıkarır. Ancak işini gördürdükten sonra bu tavrı birdenbire değişir. Karşısındaki kimse, sanki o övdüğü kimse değildir. Kuşkusuz bu tavır ikiyüzlü kimselerin tavrıdır ki namuslu insanlar bundan uzaktırlar" anlamına geliyormuş.

Günümüzde bunu en çok siyasetle haşır neşir olanlar yapıyor. Bu kişiler, seçimlerden önce seçmenini; abla, teyze, hala, nine, anneciğim, dayım, ağabeycim vb. gibi sözlerle kandırıp gider. Daha sonra seçim süresine göre 4 veya 5 yıl seçmen akıllara gelmez. Tekrar süre dolup seçmenin karşına çıktıklarında afilli sözler ve güzel nutuklar atıp tutarlar.

Siyaset, hizmet işidir. Eğer üstlendiğin görevi tam anlamıyla yapamıyorsan, görevini bırakacaksın ve bunu yapabilecek birisi gelecek. Ama koltuk o kadar tatlı ki oturan bir türlü bırakamıyor. Gören de sanki o koltuğa tutkalla yapışmış zannedecek.

Cumartesi günü su sorunu için Karpuzlu’nun Tekeler Mahallesi'ne gittim. Yazdan buyana koskoca mahalleye 5 günde bir su geliyormuş. Mahalle halkı içinde bulunduğu durumu Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ yetkililerine iletmiş. Yetkililer buraya gelerek bir takım göstermelik çalışma yapmışlar. Bir şeyler yapalım derken pisletip gitmişler. O 3- 5 beceriksizin yapamadığının faturasını 3 bin kişi ödüyor.

Mahalle halkı sorunun çözümü için yardım beklerken evindeki bulgurdan olmuş. Siyasetçilerden hizmet bekleyen halk, hizmet yerine cezalandırılmıştır. Gerçi 8 aydır halk çok bir hizmet görmedi ama belki gelecek yıllarda görür.

******

Cumartesi günü AK Parti Çine İlçe Teşkilatı kongreye gidiyor. Genel Merkez AK Parti Çine İlçe Teşkilatı'nın başkanını Mehmet Tosun olarak belirledi. Yeni oluşacak olan yönetim inşallah Çine için bir şeyler yapar. Bunu ben değil, Çine halkı istiyor. Yazarın Tüm Yazıları
Hayal kurmak
Çine’ye gelin gari
Artık beklemeyelim
Çine’de neler oluyor?
Topu gazeteciye atmak
Kuyruk Acısı...
Çine’nin gündemi
Hepsini kısa geçiyorum
Çaydan geçene kadar
Tezatlıkların ilçesi Çine
Hatamla sev beni
Ağanın durumuna düşmeyin...
Çine’nin durumu
"Pişmanım"
1 Nisan şakası
Seçimleri bekleyin
Yazmaktan bıktık…
Erik yiyecen mi?
Yorum sizin
Kendilerine faydası yok
Değerlere sahip çıkmak
Gururlu ve mutluyuz
Çine'nin gazetecileri satılık değil
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Çinelinin başı kel mi?
Küçük işlerle mutlu olmak
O ışıkları kaldırın
Yazmayacaktım ama…
Ah bu madenciler
Anlatılmaz yaşanır
Çineliler isterse…
Madranspor için kenetlenilmeli
Çocukluğumu özlüyorum
Bu fırsat kaçmaz
Seçim, geçim ilişkisi
CHP Çine siyasetini çözmüş
5 yılımız boşa gitmesin
Çok yazık…
Kim kazanacak?
Şafak 24
Teşekkürler Çine…
Ne sağımız belli ne de...
Partilerin liste sancısı
Kaldır ve indir
Çine’de bir haftada olup bitenler
Yerel seçimlere Çineliler damgasını vuracak
Çineliler kenetlenmeli
Siyasi bilmece
Oy avcılığı
2014’te Çine kazansın
Bu haftaya hazır mısın Madranspor?
Çine ekonomisi
Çine siyaseti ve notlar
Çileli Çine
Kandırmayın, kanmayın
Bu çocukların vebalini almayın
Merhaba