Sezgin MADRAN
sezgin.madran@aydindenge.com.tr

Ne sağımız belli ne de...

20 Şubat 2014, Perşembe

     

Çine için, “Sağın kalesi” denirdi, bir zamanlar. 1999 yılından sonra solun kalesi olmaya başladı. 3 dönemdir Çine Belediye Başkanlığı’nı kazan CHP, seçmenini ve tabanını adeta kemikleştirdi.

Bu süreç, aktif siyasetteki sağcıları ikiye böldü. Kimileri, ideolojik yaklaşımını sürdürüp yerinde duruş gösterirken, kimileri kazananın yanında olmayı tercih etti. Siyasetini ve ideolojisini bir kenara bırakıp CHP saflarında yer aldı.

Önceki gün, belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi adaylarının listeleri seçim kuruluna verildi. 1999 yılında çok az sayıda sağ seçmenin desteğini alarak Çine Belediye Başkanlığı’nı kazanan ve sonraki seçimlerde bunu artıran CHP, belediye meclis adaylarının önemli bir bölümünü sağ kökenlilerden belirledi. Tahir Yaman ve Hasan Yörük gibi CHP’nin sembol isimleri de ilk sıralara oturtularak tabana da önemli bir mesaj verildi. Bu listede dikkat çeken en önemli konu, koltuğunu Salih Dinçer’e bırakan CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın’ın ısrarlı çabalarına rağmen, Erol Öz’ün yer bulmaması oldu.

MHP, siyasi taktik gereği sadece bir kaç ismi bildirdi ve listesini bugün tamamlayacak. Görünen o ki, MHP’nin listesinde parti tabanında görev alanlar çoğunlukta ve seçilebilir sıralarda yer alacak.

AK Parti’nin listesine bakıldığında, 1999 yılında kaptırılan kalenin geri alınması için o dönemin aktörleri bir araya gelmiş görünüyor. Belediyeyi kaptıran başkan Celalettin Kocamaz’ın kontenjanında, dönemin DYP İlçe Başkanı Abdullah Afşin yer alıyor. Başkan adayı olamayan Yücel Eşiyok da 1. sırada bulunuyor. Sağcıların kenetlendiği mesajı veriliyor ama gerçek tam anlamıyla öyle görünmüyor.

Sürprizler olacağı beklentisinin yüksek olduğu MHP’nin ortaya ne koyacağını bekleyip göreceğiz. AK Parti ve CHP’nin listeleri her iki tarafın çok iddialı olduğunu kanıtlıyor.

Dikkatimi çeken, CHP’nin listesinde sağcılar yer bulurken AK Parti’nin listesinde solculara yer verilmemesi. Bu da Çine’de hala sağ seçmenin ağırlıkta olduğunu ve sonucu sağ oyların belirleyeceğini gösteriyor. Bir de solcuların her ne pahasına olursa olsun davalarını...

Sağı temsil edenler mi kazanacak, yoksa sağı temsil edenleri beğenmeyen veya çeşitli nedenlerde sol saflarda yer tutanların desteklediği sol parti mi? Bu soru cevabını 30 Mart’ta bulacak. Bu gelişmelerin zihnimizde oluşturduğu şu algı hiç bir zaman kırılmayacak; Ne sağımız belli, ne de solumuz...

Not: Geçen yazımda Fethullah Gülen Cemaati’nin ilçedeki önemli isimlerinden olduğunu duyurduğum AK Parti Çine Belediye Meclisi Üyesi ikinci sıra adayı Celal Üpbül, “Cemaatle hiç bir bağım yok ve hiç bir zaman olmadı” dedi. Bunu da sorumlu gazetecilik anlayışım gereği paylaşmak istedim.Yazarın Tüm Yazıları
Hayal kurmak
Çine’ye gelin gari
Artık beklemeyelim
Çine’de neler oluyor?
Topu gazeteciye atmak
Kuyruk Acısı...
Çine’nin gündemi
Hepsini kısa geçiyorum
Çaydan geçene kadar
Tezatlıkların ilçesi Çine
Hatamla sev beni
Ağanın durumuna düşmeyin...
Çine’nin durumu
"Pişmanım"
1 Nisan şakası
Seçimleri bekleyin
Yazmaktan bıktık…
Erik yiyecen mi?
Yorum sizin
Kendilerine faydası yok
Değerlere sahip çıkmak
Gururlu ve mutluyuz
Çine'nin gazetecileri satılık değil
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Çinelinin başı kel mi?
Küçük işlerle mutlu olmak
O ışıkları kaldırın
Yazmayacaktım ama…
Ah bu madenciler
Anlatılmaz yaşanır
Çineliler isterse…
Madranspor için kenetlenilmeli
Çocukluğumu özlüyorum
Bu fırsat kaçmaz
Seçim, geçim ilişkisi
CHP Çine siyasetini çözmüş
5 yılımız boşa gitmesin
Çok yazık…
Kim kazanacak?
Şafak 24
Teşekkürler Çine…
Ne sağımız belli ne de...
Partilerin liste sancısı
Kaldır ve indir
Çine’de bir haftada olup bitenler
Yerel seçimlere Çineliler damgasını vuracak
Çineliler kenetlenmeli
Siyasi bilmece
Oy avcılığı
2014’te Çine kazansın
Bu haftaya hazır mısın Madranspor?
Çine ekonomisi
Çine siyaseti ve notlar
Çileli Çine
Kandırmayın, kanmayın
Bu çocukların vebalini almayın
Merhaba