Sezgin MADRAN
sezgin.madran@aydindenge.com.tr

Çine ekonomisi

12 Aralık 2013, Perşembe

     

Çine’nin en büyük gelir kaynağı tarım ve hayvancılık. Kayıtlara göre Çine Aydın’ın ilçeleri arasında en büyük hayvancılık yapılan yer olarak biliniyor. Tarım ve hayvancılıkta söz sahibi olan bir ilçenin ekonomisinin neden bu kadar kötüye gittiğini anlayamıyorum. Tarıma dayalı bir sanayimiz hala daha yok. Biz üretiyoruz, komisyoncu gelip buradan bizim malımız alıyor, tesislerde işliyor ve bizden daha çok para kazanıyor. Daha sonra kahvehanelerde ve köşe başlarında başlıyoruz ağlamaya. ‘Ektiğim ürün para etmedi, girdi maliyetleri fazla para kazanamıyoruz’ gibi bir sürü neden sayıyoruz. Ama hiçbir üretici ürününü daha iyi fiyata satmak için emek harcamıyor. Bu şekilde olunca kaderimize razı oluyoruz.

Ekonomist değilim, burada ahkam kesmeyeceğim. Bu kadar verimli topraklarımız elimizde mevcutken, kaliteli ürün yetiştirirken ve biz hala bunları değerlendiremiyorsak burada bir sıkıntı var. Bu konularda çiftçinin önüne geçenler bu tesislerin kurulması için önderlik yapmalı. Çiftçi de kendisinden oy istemeye gelen siyasetçilere hesap sormalı.

İlçe ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini bilmeyenimiz yok. Çine’miz küçük bir ilçe, çiftçiye endeksli olan esnafı şuanda zor günler geçiriyor. Köylünün de pek ele alınacak yanı kalmamış. Tabiri caizse gırtlağa kadar borcun altına girmiş ve düşünceli. Ekonomik nedenlerden dolayı her geçen gün göç verir duruma geldik. Bu sorunları hemen anında çözüme kavuşturmak zor gibi gözükse de, ilçenin gelişmesi için hamleler yapılmalı.

Hiç unutmuyorum, yaklaşık 4 yıl önce ilçe protokolü sabah kahvaltısında buluşmuştu. Herkes görüşlerini paylaşıyordu. Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yardımcı Doçent Doktor Okan Atay söz alarak, “Bana 300 bin TL bulun öğrenci sayısını iki katlayayım, 600 bin TL bulun öğrenci sayısına üçe katlayayım” demişti. Aradan bunca uzun süre geçmesine rağmen hiç kimse ‘bu adam ne diyor, ne yapmak istiyor?’ demedi, kaale bile alınmadı.

Bana göre Çine ekonomisin gelişmesi için tarıma dayalı fabrikaların yanı sıra, öncelik dumansız fabrika olarak bilinen üniversite olmalı. Çünkü bir fabrikanın kurulu faaliyete geçmesi uzun süre alabilir. Pratik çözüm için Çine’yi yönetenler 4 yıl önce bu sözleri sarf eden müdürün yine fikirlerini alıp çözüm bulmak için gece gündüz çalışmalı. Üniversitemize farklı güzel bölümler açarsak ve yeni binalar yaparsak inanıyorum ki, Çine ekonomisi şimdikinden daha canlı ve hareketli olacak. Onun için zararın neresinden dönersek kardır. Yazarın Tüm Yazıları
Hayal kurmak
Çine’ye gelin gari
Artık beklemeyelim
Çine’de neler oluyor?
Topu gazeteciye atmak
Kuyruk Acısı...
Çine’nin gündemi
Hepsini kısa geçiyorum
Çaydan geçene kadar
Tezatlıkların ilçesi Çine
Hatamla sev beni
Ağanın durumuna düşmeyin...
Çine’nin durumu
"Pişmanım"
1 Nisan şakası
Seçimleri bekleyin
Yazmaktan bıktık…
Erik yiyecen mi?
Yorum sizin
Kendilerine faydası yok
Değerlere sahip çıkmak
Gururlu ve mutluyuz
Çine'nin gazetecileri satılık değil
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Çinelinin başı kel mi?
Küçük işlerle mutlu olmak
O ışıkları kaldırın
Yazmayacaktım ama…
Ah bu madenciler
Anlatılmaz yaşanır
Çineliler isterse…
Madranspor için kenetlenilmeli
Çocukluğumu özlüyorum
Bu fırsat kaçmaz
Seçim, geçim ilişkisi
CHP Çine siyasetini çözmüş
5 yılımız boşa gitmesin
Çok yazık…
Kim kazanacak?
Şafak 24
Teşekkürler Çine…
Ne sağımız belli ne de...
Partilerin liste sancısı
Kaldır ve indir
Çine’de bir haftada olup bitenler
Yerel seçimlere Çineliler damgasını vuracak
Çineliler kenetlenmeli
Siyasi bilmece
Oy avcılığı
2014’te Çine kazansın
Bu haftaya hazır mısın Madranspor?
Çine ekonomisi
Çine siyaseti ve notlar
Çileli Çine
Kandırmayın, kanmayın
Bu çocukların vebalini almayın
Merhaba