Sezgin MADRAN
sezgin.madran@aydindenge.com.tr

Çine’nin gündemi

11 Aralık 2014, Perşembe

     

Son günlerde Çine’de tek bir konu konuşuluyor, bütün hesaplarda bu konu üzerinden yapılıyor. Sokak konuşmaları ve köşe başı kulislerinde biraz vakit geçirin bunu siz de rahatlıkla görebilirsiniz. Türkiye’nin gündeminde nasıl Osmanlıca varsa; Çine’nin de yek gündemi Ziraat Odası seçimleri…

Kimilerine göre iki, kimilerine göre de 3 liste yarışacak. Kimler seçim ittifakına girecek, hangi grup başarı göstererek mecliste çoğunluğu sağlayacak, odanın önümüzdeki 4 yıl için başkanı kim olacak büyük bir merak konusu.

Pazar günü yapılan delege seçimi, mahallelerde kıyasıya yarışların yaşanmasına neden oldu ve sürpriz sonuçlar ortaya koydu. Akabinde gelişen itiraz olayları ve başkasının oyunu atan adaylar da cabası… Sırada meclis seçimi var. Akabinde de meclis başkanı, yönetim kurulu ve yönetim kurulu başkanının seçilmesi süreci yaşanacak.

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ve CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri delege seçiminde bazı mahallelerde ağırlığını koydu. Umurköy Mahallesi’nde çalışmalarının sonuç vermediği ortaya çıktı. Delege seçimlerinin arifesinde Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ve CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, Umurköy’de sabah kahvaltısına gitti. Umurköy Mahallesi’nde Başkan Osman Eşiyok’a karşı çıkardıkları delege adayına destek verdi ama bu sandığa yansımadı.

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer ile Çine Ziraat Odası Başkanı Osman Eşiyok’un arasında bazı problemler olduğunu biliyoruz. O yüzden Başkan Dinçer, işi delege seçimlerinde bitirmek istedi ama şimdilik tutmadı. Başkan Eşiyok, rakibine 150 oy fark atarak kendi mahallesinde tekrar seçildi.

Geçmişte Ziraat Odası ve diğer odalarda bu tip yaklaşımlar çok oldu. Belediye başkanlarının karıştığı sivil toplum seçimlerinde tersi sonuçlar ortaya çıktı. Osman Aydın’ın Metin Uyar’ın karşısında Abdullah Gökler’i aday çıkartıp büyük fark yemesi ilçede unutulmayacak bir gelişme olarak tarihe yazıldı. Belediye başkanlarının sivil toplumlara çok fazla karışmasının doğru olmadığını düşünen büyük bir kitle var. Geçmişte yapılan hatalardan ders çıkartmak gerekiyor diye düşünüyorum. Siyaset kendi mecrasında şekillenmeli, sivil toplumlar da öyle. Hiçbir siyasi parti ve oluşum odalar üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmamalı.

Seçimi kim ya da kimler kazanır bilemeyiz ama seçilen 72 delegeden bir çoğunun çok büyük kazanımlar elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. “Oy karşılığı çocuğunu işe sokan da olacak, borcu ödenende. Kredi çeken de, kefil bulanda. Önümüzdeki iki ayı askere gidecek gençler gibi ziyafetlerle geçirecek olanlarda…” diye düşünen bir kamuoyu olduğunu bilmenizi isterim. Yazarın Tüm Yazıları
Hayal kurmak
Çine’ye gelin gari
Artık beklemeyelim
Çine’de neler oluyor?
Topu gazeteciye atmak
Kuyruk Acısı...
Çine’nin gündemi
Hepsini kısa geçiyorum
Çaydan geçene kadar
Tezatlıkların ilçesi Çine
Hatamla sev beni
Ağanın durumuna düşmeyin...
Çine’nin durumu
"Pişmanım"
1 Nisan şakası
Seçimleri bekleyin
Yazmaktan bıktık…
Erik yiyecen mi?
Yorum sizin
Kendilerine faydası yok
Değerlere sahip çıkmak
Gururlu ve mutluyuz
Çine'nin gazetecileri satılık değil
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?
Çinelinin başı kel mi?
Küçük işlerle mutlu olmak
O ışıkları kaldırın
Yazmayacaktım ama…
Ah bu madenciler
Anlatılmaz yaşanır
Çineliler isterse…
Madranspor için kenetlenilmeli
Çocukluğumu özlüyorum
Bu fırsat kaçmaz
Seçim, geçim ilişkisi
CHP Çine siyasetini çözmüş
5 yılımız boşa gitmesin
Çok yazık…
Kim kazanacak?
Şafak 24
Teşekkürler Çine…
Ne sağımız belli ne de...
Partilerin liste sancısı
Kaldır ve indir
Çine’de bir haftada olup bitenler
Yerel seçimlere Çineliler damgasını vuracak
Çineliler kenetlenmeli
Siyasi bilmece
Oy avcılığı
2014’te Çine kazansın
Bu haftaya hazır mısın Madranspor?
Çine ekonomisi
Çine siyaseti ve notlar
Çileli Çine
Kandırmayın, kanmayın
Bu çocukların vebalini almayın
Merhaba