Nilüfer ERTARAKÇI

Çocukları Anlamak

14 Şubat 2022, Pazartesi

     

Çocuğunuzu iyi anlamak için onun gelişim dönemlerini ve gelişim dönemlerinin özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Çocuk sürekli bir büyüme ve gelişme içindedir. Anneler ve babalar genellikle çocuklarının kendilerine benzemesini isterler. Ancak çocuk anneden ve babadan ayrı bir kişilik geliştirir. Bu nedenle çocuğunuza yaklaşımlarınız ve çocuğunuzun gelişim dönemlerini bilmeniz çok önemlidir. Çocukların davranış özelliklerini bilmek ve tam olarak anlamak onların sosyal gelişimini yönlendirebilmek için önemlidir. Böylece gelişiminin bir sonraki aşamasına geçmede daha büyük katkılarda bulunabilir ya da bir özel desteğe ihtiyacı varsa erkenden fark edebilirsiniz

Anne ve babalar her anlarıını birlikte geçirdikleri, her gün birlikte oldukları çocuklarını bazen tam olarak tanıyamazlar ve onların psikososyal gelişimini iyi yönde yönlendirmekte zorluk çekerler. Anne ve baba çocuğun her durumundan haberdar olmalı ve onunla ilgilenmelidir. Çocuğa bakmak sadece giydirmek, yedirmek gibi ihtiyaçlarını karşılamakla bitmez aynı zamanda çocuğu ruhsal yönden de doyurmak gerekir. Bunun için de anne- baba ile çocuk arasında iyi bir ilişki olması gerekir. Çocuğun ailesi ile kurduğu ilişki, diğer insanlarla kuracağı ilişkinin temelini oluşturur. Eğer siz çocuğunuzla iyi bir ilişki kurduysanız, ona duyduğunuz güveni, sevgiyi hissettirebildiyseniz çocukta yaşamıyla ilgili bir güven duygusu başlar.

Çocukla konuşmak da onu anlamak için önemli bir diğer noktadır. Çocuğunuzla konuşmanız onun gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine önem verip, dikkate almak, onu dinlemek çocuğunuzun öz güvenini geliştirir. Çocuğu gerçekten dinlemek; sessizlik, anlayış, empati ve yorumsuz dinleyebilme yeteneği gerektirir. Çocuğu dinlemek onun isteklerini mutlaka yerine getirmek demek değildir. Dinlemek, çocuğa sorununu anlattırıp rahatlatmak, anlayabilmek demektir. Çocuklar sürekli olarak anne ve babasına bir şeyler anlatmaya çalışırlar ve konuşmak isterler. Böylece anne ve babasının kendisini anlamasını isterler. Çocuklar bazen duygularını ya da düşündüğü bir şeyi anlatmakta güçlük çekerler. Bu durumda anne ve baba çocukla konuşup, ne anlatmak istediğini anlamaya çalışmalı ve ona anlatacağı şey hakkında yardım etmelidir. Çünkü kendini ifade edemeyen bir çocuk çok sinirli olur. Çoğu zaman kimseyle konuşmak istemez ve küser. Bu durumda anne-baba ve çocuk birbirine uyum sağlamakta güçlük çekerler.

Çocuğunuzun bulunduğu ortamda nasıl davrandığı da, mevcut duygu durumuna ve karakterine dair pek çok şey söyler. Bunun için akrabalarınıza, arkadaşlarına, öğretmenlerine, hayvanlara karşı nasıl davrandığını incelemeniz gerekir. Örneğin, çocuğunuz bir arkadaşına vuruyorsa, bu vurma davranışının altında yatan asıl sebebi bulmaya çalışabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yetiştirirken ileri dönük fayda sağlayabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki her zaman en önemli nokta çocuğa verilen sevgidir. Çocuğu sevgi ile beslemek ve ona sevgi göstermek her sorunun cevabıdır. Her anne ve baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Her çocuk kendine özgüdür. Anne ve babalara düşen görev ise, çocuğu anlamak ve ona uygun iletişimi geliştirmektir. Ancak bu şekilde çocuğunuzu en iyi şekilde yetiştirebilir ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.