Murat MENZİLCİ

"YÖK" Artık

19 Eylül 2014, Cuma

     

Geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir gelişme yaşandı. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, ilginç bir çıkış yaparak YÖK’ün misyonunu tamamladığını, tamamen kapatılması gerektiğini söyledi. Yıllardır protesto edilen, tepki gösterilen YÖK için kendi başkanının bu görüşte olması da şaşırttı doğrusu.

Öğretmen Atamaları

Beklenen açıklama yapıldı ve bu sene görevlerine başlayacak yeni öğretmenler için branş bazında kontenjan sayıları açıklandı. Tam 109 alanda öğretmen alımı yapılacak ve alımlar için taban puan 50 olarak belirlendi. Taban puanın 50 gibi düşük bir seviyeye çekilmesini doğru bulmuyorum. Öğretmenlik yeterliliğine göre yapılan bu alımlarda, baraj puanının en az 70 olması gerektiğini düşünüyorum. Bu sene en çok alım yapılacak branş 6 bin 125 kişi ile sınıf öğretmenliği oldu. Öğretmen adayları arasında kontenjan tartışmaları her yıl olduğu gibi bu yıl da başladı. Neredeyse her ile bir Eğitim Fakültesi açılarak, öğretmen olma hayaliyle üniversitelere her yıl binlerce öğretmen adayı alınmaya başlandı. Fakat atama sayıları bu mezunları karşılayamamaktadır. İlerleyen süreçte Eğitim Fakültelerine ihtiyaca göre öğrenci alınıp, mezunların ise bir an önce öğrencilerine kavuşmaları gerekmektedir.

 

"Bıyıksız Mehteran"

Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehteran Takımını 7 Eylül Kurtuluş törenlerinde izledik. Eğitimci kişiliklerinin yanı sıra kültürel alanda da bir ilki gerçekleştiren, kadının her alanda var olabileceğini kanıtlayan ve ilimizi Türkiye’de temsil ederek tanıtımına katkı sağlayan nam-ı diğer “bıyıksız mehteranları” ve Sayın Özlem Çerçioğlu’nu tebrik ediyorum.