Mevlüt Sönmez

Yahu kim bu Stephen Hawking?

31 Ağustos 2019, Cumartesi

     

Zamanının çok ötesinde bilim insanını kaybetti insanoğlu. Stephen Hawking…

Genç yaşlarında herkes gibi bir deli dolu hareketli bir gençti. Aşkı, zekayı, bilimi tanıyor iken çok gençken, 21 yaşında ona ‘Birkaç yıllık ömrün kaldı bay bu Stephen’ dendi.

1942 de üniversite eğitim görevlisi ebeveynlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bu yüzden mükemmel bir çocukluk geçirdi. Fikirlerini özgürce söyleyebiliyor, sevdiği işleri yapabiliyordu. Küçücük yaşlarında gözlerini gökten alamıyor ve merakla yukarıda olan bitenler hakkında düşüyordu. Babası gibi tıp okuyacağı sanılırken o fizik bölümüne gitti yetmedi matematik.

Üniversite yıllarında yolda yürürken sendeliyor, düşüyordu. Çok önemsemedi… Bir gece çok basamaklı merdivenlerden yuvarlandı, bilincini yitirdi. Hafızası silindi. Yılmadı, her şeyi yeniden öğrendi çünkü merak sonradan edilen değil var olan bir şeydir. Eğitimine sıfırdan başlayıp tam anlamıyla bir bilim adamı oldu. Fakat bunları yaparken hastalığı yine gizli tuttu. Eğer gizlemeseydi kim bilir daha sağlıklı bir hayat sürebilirdi.

Bu süreç içerisinde Big bang ve ‘evren önceden zaten vardı sonradan da sonsuza kadar var olacak’ kuramları üzerinde araştırma yaptı. En sonunda saklayamayacak kadar ilerledi hastalığı. Teşhis kondu, ALS. Vücutta beyin hariç tüm sinir sistemini kemiren kurtçuklar diye tanımlayabilirim. Tüm bunların üstüne doktorlar ona 2-3 yıllık ömrünün kaldığını söylediler.

Zamanı azalırken aşık oldu. Şanslıydı, aşkı karşılıklıydı ve hastalığı tahmin edilenden daha yavaş ilerliyordu. Birbirlerine olan bağlılıkları hastalık üzerinde etkili olmuştu. Öğrenci bursu ile evlendiler.

Evlendiler iş lazım, para lazım. Hawking doktorasını tamamlayıp iş bulmalıydı, bu süreç içerisinde ellerini kullanmaz hale geldi. O söyledi eşi yazdı. Bu tez onu ünlü yaptı. Tezin içerisinde karadelik sayesinde big bang teorisinin gerçekleşmesi yazıyordu.

İki karadelik çarpışırsa asla birbirini yutmaz tam aksine hacimleri genişler ve birleşerek büyürler… Bu tüm bilim dünyasını sarstı fakat oturup düşününce herkes onun haklı olduğu tüm fizik teorilerini ve kanıtlarını bir arada tuttuğunu gördüler.

En büyük hayali bir kitap yazmaktı, yazdı da. Fakat gördüler ki bu yazıları sadece fizikçilerin anlayabileceği şekildeydi, yazım dili fazla bilimseldi, vazgeçti, kafa dinlemek için tatile gitti. Gittiği tatilde zatüre oldu. Komaya girdi, yaşam destek ünitesi ile nefes alıyordu. Doktorlar fişini çekmeyi teklif etti eşine, reddetti. Yaşam savaşını kazandılar! Hawking iyileşti fakat ne konuşabiliyor nede kımıldayabiliyordu.

Sadece kaşlarını oynatabiliyordu, kartlarda yazana harfleri seçerek iletişim kurabiliyordu. Beden biçiminde ki sandığın içinde koca bir bilim saklıydı ama sandığı açmakta çok zorlanıyorlardı. Ta ki onun için equalizer sistemi geliştirilene kadar. Çok hafif ellerini kımıldatarak kelimeleri seçebiliyor ve iletişimi kolaylaştırıyordu. Fakat ellerini bile kullanamaz hale geldi. Yanağında ki tek bir kası kullanabiliyordu. Sistemi ona göre yaptılar. Yanağı ile yazıyordu.

Dünya ile yeniden iletişim kurunca kitap yazma hayali tekrar gündemine aldı ve yanağıyla bir kitap yazdı. 1988 de 4 yıl boyunca en çok satan kitap olarak rekor kırdı. Zamanın kısa tarihi kitabı bir çocuğun bile anlayabileceği şekilde sade ve gündelik kelimelerle yazılmıştı. 40 dile çevrilen bu kitap onun ününe ün kattı fakat ailesi bunu kaldıramadı. 1995 da eşiyle ayrıldı sonra hemşiresiyle evlendi.

Bu insanda gördüğüm iki önemli unsur var; Hastalıkla mücadelesinde tüm hastalara örnek oluşu, tüm bunların üstesinden gelirken çok işler yapması…Yazarın Tüm Yazıları
Tarihte Bugün Yaşanan Olaylar
Aramasın gözler o şimdi asker
“Tarih, Sümer’de başlar”
Korona sonrası gençler tarımsal üretime yönlendirilmeli
23 Nisan kutlu olsun!
Hayalperest
Korona hakkında
Çok canım sıkılıyor
#evdekal
COVİT-19
Yıl boyunca ülkemizde gece-gündüz süresi nasıl değişiyor?
Aşkın kimyası
‘Global ısınmaymış… Amaan! banane’
Dağcılara alternatif meslek: Cam temizliği
Sabiha Gökçen’de uçak kazası
Kırıkkale Üniversitesi tıp fakültesinin kör eden tedavisi
YOUTUBE TÜRKİYE
TOGG
Kuyruklu yıldızların sırrı
FİRAVUN TUTANKHAMUN'UN LANETİ
TARİH BOYUNCA ÇÖZÜLEMEYEN OLAYLAR
Güneş dünyayı yutacak
Kara deliklerin arkasında ne var?
EINSTEIN KATİL Mİ? E=mc²
2022: Göktaşı çarpması olayı
Elon Musk Cybertruck’ ı tanıttı! Elektirikli araçlar geliyor!
100 YILDA 13 KERE
Su buzu örnekleri 2022 yılında toplanmaya başlayacak
Çar satmak olmuş sana ‘’ Karakter ustası’’
Nazilerin Zombi Askerleri
Kandırdım!
Uzay Neden Karanlık?
Türk Telekomdan Deprem Sonrası Açıklama
AY TUTULMASI NEDEN VE NASIL OLUR?
Depremler neden, nasıl gerçekleşir? İstanbul Depremi
2050 Öngörüleri
YAŞANABİLİR GEZEGEN K2-18b
Chandrayaan-2
Yahu kim bu Stephen Hawking?
Yahu kim bu Stephen Hawking?
Emine Bulut!
Astreitler nelere kadir be!
Büyük yanılgı: Astronomi ve astroloji
Belkiler ile uzaylılar
Gelecek çok yakın: Beyin ve bilgisayar arasında ki arayüz projesi
6 Sene Sonra Gerçekleşecek Olan Her şey
Dünyanın ilk sanal kukla spikerleri
Kutup Yıldızları Neden Hep Aynı Yerdedir?
Solucan delikleri nedir?
KÜÇÜCÜK İNSAN
Satürn ve kolyesi: Satürn halkası ve yok oluşu
Kozmik kaza: Nötron yıldızlarının çarpışması
Genel görelilik kuramı ve Einstein
Evrende her şeyi neden yuvarlak?
Yıldız ve gezegenin farkı nedir?
Evrenin yok oluş teorilerinden biri; Büyük çöküş
Kara delik