Mehmet Can ORDU

Feda

27 Aralık 2014, Cumartesi

     

Bu hafta, idealleri uğruna ölümü bile göze alan Albay Claus Von Stauffenberg’ün yaşamını konu alan, gerçek bir olaydan esinlenmiş bir filmle karşınızdayım;
Valkyrie

IMDb Puanı: 7.1
Yönetmen: Bryan Singer
Senaryo: Christopher McQuarrie
Yapım Yılı: 2008
Oyuncular:
Tom Cruise
Bill Nighy
Carice van Houten

İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in yönetiminden hoşnut olmayan bir grup asker Adolf Hitler’e darbe yapmak amacıyla bir araya gelirler. Bu grubun içinde generaller, subaylar, komutanlar mevcuttur. Afrika cephesinde savaşırken bir gözünü ve bir kolunu cephede kaybettikten sonra savaşın derhal bitmesini ve Almanya’nın tamamen yıkılmadan teslim olmasını isteyen idealist Albay Stauffenberg, gazi olmasından dolayı Berlin’e atanır. Ordunun önemli komuta kademelerinde yer alan bu isyankar askerler, aralarına Albay Claus Von Stauffenberg’ün de katılmasıyla beraber amaçlarına ulaşmaya çok yaklaşmışlardır. Hitler’e suikast düzenleyip ordunun komutasını ele geçirmek için  hayatları pahasına çok gizli bir planı uygulamaya karar veren muhalif askerler amaçlarına ulaşıp Hitler’i devirebilecekler midir? 

Senaristliğini The Usual Suspects filminden tanıdığımız Christopher McQuarrie’nin yaptığı, Tom Cruise’un oyunculuğuyla dikkat çektiği bu film, siz değerli okuyucularıma bu haftaki önerimdir. İyi seyirler dilerim.