Mehmet Can ORDU

Sonun Başlangıcı

25 Ekim 2014, Cumartesi

     

İyi hafta sonları geçirmeniz dileğiyle tekrar merhaba. Geçtiğimiz hafta tavsiyede bulunduğum filmi izleyenlerin beğendiğini umarak ikinci bir tavsiye film daha sunacağım.

DOWNFALL (ÇÖKÜŞ)

IMDb Puanı: 8.3

YAPIM YILI: 2004

YÖNETMEN: Oliver Hirschbiegel

SENARYO: Bernd Eichinger

OYUNCULAR:

- Bruno Ganz

- Alexandra Maria Lara

- Ulrich Matthes

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Bruno Ganz gördüğüm en iyi Hitler. Bu film Hitler'i iyi gösterme amacıyla mı yapılmış bilinmez ama Hitler'i canavar gibi göstermediği, olaya farklı açılardan baktığı için bile izlenmeye değer.

Çöküş, aslında bir doğa kanunudur. Her canlı, her devlet zirveye çıktığı gibi çöküşe de geçecektir. Bunun en yakın zamandaki örneği ise Adolf Hitler ve Almanya'dır. Tam savaşı kazandık derken yapılan stratejik hatalar, beklenmeyen gelişmeler kaçınılmaz çöküşü hazırlamıştır. Bu filmde ise Hitler'in özel hayatını ve Almanya halkının savaştan nasıl etkilendiğini göreceksiniz. Hitler'in psikolojisini en iyi anlatan cümle;

"Eğer halkım güçsüz düşmüşse, yok olmayı da hak ediyorlardır, bunu kendileri istedi" gibi sözler olmayan ordulara harekat emri vermesi, şehirlerin ağır bombardımana uğramasının şehirlerin yeniden inşası için bir fırsat olduğunu düşünmesidir. Bütün komuta zincirine teslim olmayı ve Berlin'den kaçmayı yasaklaması gibi olayları Hitler'in sekreterinin gözünden göreceksiniz. Tarihi filmleri sevenler için eşsiz bir eser olan Downfall, hala izlememiş olan siz değerli okuyucularımız için güzel bir tercih.

Güzel bir hafta sonu geçirmenizi temenni eder, iyi seyirler dilerim.

İstek, görüş ve eleştirileriniz için: cnordu@outlook.com