Kaan DİNÇ
kaandinc1998@gmail.com

10 KASIM'I ANMA GÜNÜ

31 Ocak 2019, Perşembe

     

Kardeşler! Bu günün resmiyette diğer günlerden hiçbir farkı yok; Ancak hatırımda her daim 10 Kasım’ı anma günü olarak kalacak. Uzun bir süre geçmesine rağmen paylaşmadığım bir konu ancak bugün satırlara dökülebildi.

10 Kasım günü, bir öğlen vakti çok değerli bir öğretmenimin çay bahçesinde hep birlikte oturuyorduk. Yıllar sonra bile o günkü kasvetin ve acının aynı şekilde hissedildiğini masadaki herkesin yüz ifadesinden anlıyordum. Yan taraftan akan çayın şırıltısıyla birlikte radyodan Ata’nın en sevdiği türküleri dinliyorduk.

Bir ara öğretmenimin annesi bana dönüp: “Kaan, biliyor musun, sabah inekleri sağmaya giderken okuldaki büstün önüne bir demet çiçek bıraktım. Biraz bakıp iç geçirdim, ‘Ah Paşam, keşke sağ olsaydın’ dedim. Her yıl mutlaka uğrarım, bir çiçek bırakırım.”

Pür dikkat dinledim samimiyetle harmanlanmış sözcükleri, yalnız bir cevap vermedim, veremedim. Küçük bir tebessümden sonra müsaade isteyip dolan gözlerimi çayın kenarında açtım.

O gün uzun uzun düşündüm. Bir köylü kadın, çektiği zorluklara rağmen yüreğinde koskocaman Atatürk sevgisiyle iki evladını da okutmuş. Şimdi öğretmenim yirmi yıl sonrasında vatana hizmet edecek gençlere aynı ruh ile dokunuyor.

Böyle koca yürekli anaların bu memlekette yaşıyor olması şerefine her yıl bu gün 10 Kasım’ı anma günümdür.

Kardeşler, kardeşlerim! Unutulmaması gerekir ki: Ne Zeus ne de Herakles, asıl on iki imtihan bilincini türlü şekillerle donatmaya çalışan gençlerimiz tarafından zamana karşı veriliyor.

Bu imtihanda sağ kalın, sağlıklı kalın, Atatürk’le kalın.

Sevgilerle…