Kaan DİNÇ
kaandinc1998@gmail.com

BEMBEYAZ BİR SAYFA

17 Ocak 2018, Çarşamba

     

Önümde bembeyaz bir sayfa var. Aklımdakileri en doğru şekilde aktarmak için kuracağım cümleleri yazarak bu sayfayı kirletmeli miyim?

İnsan bazen büyük bir yol ayırımında kalıyor. Tüm seçeneklerin size getireceği fayda ya da zararın muhasebesini çok iyi yapsanız bile elinizde diğerlerine nazaran daha elverişli olan, iki seçenek kalıyor. Akla uygunluk yönüyle birbirine eşit olan iki yol var ve siz bir tanesini tercih etmek zorundasınız. Tek seçenek kalsaydı her şey çok kolay olacaktı: Kullanılması için bahşedilen aklı kullanıp kararınızı vermiş olacaktınız. Peki ya şimdi ne yapacağız?

İnsan, geliştiğini hissettiği anlarda Mezopotamya Ovası’nda “arayış”, İstanbul’un denize uzanan sokaklarında “girişimcilik”, Apollon Tapınağı’nda ”kendini bulmak”, zeytin ağacının altında ise “ayran gönüllülük” diye adlandırılan olaylar silsilesine yakayı kaptırır. Sizlere gönderdiğim, bu, içi yazılarla dolu sayfalar gibi, doğduğu günde sahip olduğu ömür kitabının boş yapraklarını doldurmaya çalışır. Kimi sayfayı en güzel yazılarıyla süsler, kimisini ikinci paragrafta sonlandırır, kimineyse kocaman harflerle yazılmış bir başlığı yeterli görür. Kitabın son satırını yazıp sayfaları karıştırdığınızda, boş sayfalara üzülmekten ziyade “Vay be, ne kadarda anlamlı şeyler yazmışım.” diyebilmek kitabın değerini artırmaktan daha da fazlasıdır. Boş sayfalar anlamlı cümlelerle doldurulmuş sayfaların öncüsüdür de denebilir.

Kütüphaneye gittiğinizde her kitabın hangi alanda yazıldıysa o alanın rafında olduğunu göreceksiniz. Tüm kitabın tek bir konu üzerinde durması ne kadar da doğal değil mi? Peki ya, bir kitap düşünün, içeriğinde aklınıza gelebilecek birçok şey mevcut. Kitabın özeti bile bir konu üzerine yazılmış birkaç kitaba eşdeğer. Sınıflandırılmış kitaplar içerisinde olabilir mi?

Ömrünüz kocaman bir kitap ve siz bu kitapta neler anlatmışsınız, nerelerde soluklanıp daha iyisi için güç toplamışsınız, kimleri kitabın kahramanı seçmişsiniz?

Tek renkli gökkuşağı düşünülemeyeceği gibi tek bir işle muhatap bir insan da düşünülemez. Belki bazı sahalar tek bir yöne yoğunlaşmakla ilerliyor olabilir. O zaman gökkuşağınız tek renkli ama yüzlerce tonda olsun derim.

Hayatınızda karşılaştığınız yol ayrımı için onu ya da diğerini seçmeniz konusunda fikir beyan etmek hatadır. Yazı tura atın, hiçbir önemi yok. Önemli olan hayatın size sunduğu iki seçenekten birini seçip diğerine seçilmemiş duygusunu taşıtmamaktır.

Kitabınızın boş sayfasında olduğunuzu düşünüyorsanız unutmayın: Sizin boş sayfanız hemen ardından gelecek en güzel satırların ilham kaynağıdır.

Ben bu bembeyaz sayfayı bildiklerimi aktarabilmek için kirletmiş bulunuyorum. Başka sayfalarda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.