Kaan DİNÇ
kaandinc1998@gmail.com

KURU İNCİR SOHBETİ

15 Ağustos 2020, Cumartesi

     

İncir… İnsanlık tarihinden, belki de daha evvelden beri var olmuş bir meyve. Kutsal kitaplarda bahsedilmiş, üzerine kitaplar yazılmış, adına dizeler sıralanmış; sütünün bile şifa olduğu keşfedilmiş, o kahverengi, o içi bal ile dolu olan küre. Aydınlı olup da incir ile bir bağı olmayan yoktur. Akrabalarınızda, büyüklerinizde, tanıdıklarınızda incir işiyle ilgilenen mutlaka birileri bulunur. Acaba böylesine yakından tanıdığımız bir meyvenin tüm özelliklerine hakim miyiz, dertlerinin neler olduğunu, son zamanlarda nelerle karşı karşıya kaldığını biliyor muyuz?

Dünya genelinde üretilen kuru incirin yaklaşık olarak yüzde altmışını ülkemiz, ülkemizdeki kuru incirin yaklaşık olarak yüzde altmışını ise Aydın ilimiz karşılamakta. Aydın sınırları içinde ise “incir” dediğinizde aklınıza ilk gelen yer Germencik. Bu bölgede yaşayan insanlar geçiminin büyük bir kısmını incir üretimi ile karşılıyor. İhracata hazır hale gelene kadar bir çok evreden geçen incirin hikayesini bu bölgenin insanları yazıyor. Dalında büyüyen ve olgunlaşma evresine geçen kısmen kuru incir günün erken saatlerinde dalından düşürülüp toplanıyor. Toplanan incir düz bir zeminde güneşe bırakılıp tam manasıyla kuruması bekleniyor. Daha sonrasında kurutulan incir beş farklı kalite halinde gruplara ayrılıyor. Gruplanan incir artık satıma uygun bir hal alıyor. Ayrıca incirin uzun süre bekletilmesi gerekiyorsa yapılan işlemler daha da uzayabiliyor.

Önümüzdeki günlerde hasat için kolları sıvayacak Germencik halkı ise şu sıralarda birazcık endişeli. İnceleme için ulaştığımız birçok dağ köyünde incir üretiminin bundan sonra daha da zorlu olacağını, kaliteli incir üretiminin yavaş yavaş azalacağını öğrendik. Biz Hasan Amca ile konuştuk, siz değerli okuyucularda Hasan Amcanın cümlelerinden incir ile konuşun.

- Hasan amca, bu sene incir üretimi nasıl olacak, incir ağaçlarının durumu nasıl, ne düşünüyorsun?

+ Ağaçlar kışın olan az yağıştan dolayı kuruma evresine gelmişler. Çok daha güzel meyve verecekken kendilerinin kurumamaları için dua eder olduk. Yine de çok şükür.

- Peki satış hususunda ne düşünüyorsun, bu sene piyasalar nasıl olacak?

+ Pek değişen bir şey yok, incir az olursa fiyat yüksek, incir fazla olursa fiyat düşük oluyor, biz aşağı yukarı hep aynı kazanıyoruz. Keşke üreticiler olarak bir marka oluşturup üreticiden tüketiciye giderken oluşan fiyat farkını en aza indirebilsek, kazanan üretici ve tüketici olsa.

- Bizler tüketici olarak kaliteli inciri nasıl anlayabiliriz açıklar mısın?

+ Kaliteli incir kişinin yemek istediği incir çeşidine göre değişir ancak bence kaliteli incir ortalamanın üzerinde iriliğe sahip, yeterli kuruluğa ulaşmış ve üzerine bastırdığında parmağının şeklini alabilen incirdir. Bunlar dış görüntü kıstasları. İç kalite olarak incirin üretildiği yer önem kazanıyor, toprağın yapısı, ağaçların güneşi gördükleri açılar, nem oranı çok önemli. Bu bölgeler kulaktan kulağa söylenir buralarda. Onları bilip takip etmek gerekiyor açıkçası.

- Hasan Amca, değerli sohbetin için teşekkürler. Son sorumu sorup müsaadeni isteyeceğim. İncirin daha güzel bir şekilde üretilmesi için bundan sonra neler yapmalıyız?

+ Gerekli desteklemeler devletimiz tarafından yapılıyor zaten. Yerelde alınması gereken ve bu coğrafyanın başına bela olan şeyin ne olduğunu burada sokaktaki çocuğumuz bile biliyor, dile getirmeye gerek yok. Nem incirin düşmanıdır. Bir gecede güzelim incir hasadınız mahvolabilir. O sebeple hasat zamanı nemi oluşturabilecek her şeyden uzak kalmalı. Biraz daha düşünürsek incir hasadından iki ay evveline kadar nemden uzak kalınmalı. Bunlar bizim elimizde olmayan şeyler ancak doğada olan her şeyde insanoğlunun bir payı olduğu yadsınamaz. Maalesef ki yeterli tedbirleri alamadık. Vaktinden evvel üzülmeye gerek yok. Henüz sezon bitmiş değil. Şimdi daha çok çalışıp daha çok üretmeliyiz. Böyle bir nimetin topraklarımızda yetişiyor olması çok özel bir durum. Bunun kıymetini bileceğimizi düşünüyor, tüm incir üreticilerimize yeni sezonda kolaylıklar diliyorum.

İşte böyle dostlar, Hasan Amca’mızdan inciri dinledik. Umulur ki incire kulak verecek, derdine deva olacak birileri de tıpkı incir gibi bu topraklarda yetişip olgunlaşacaktır.

Sevgiyle…