Kaan DİNÇ
kaandinc1998@gmail.com

YGS’ye 1 kala

11 Mart 2017, Cumartesi

     

Yarın, 2 milyon 265 bin aday üniversite sınavına girecek. Geçtiğimiz yıllara göre en fazla başvuru bu yıl gerçekleşmiş. Biz istatistik kısmından çok, sınavda elimizden gelen her şeyi nasıl ortaya koyabileceğimizi paylaşacağız.

Öyle ya da böyle bu güne kadar ulaştık. Artık, “Keşke daha fazla çalışsaydım, keşke birkaç ay daha fırsatım olsaydı” cümlelerini bir kenara bırakıp yarın gireceğimiz, aslında, üniversiteye girmek için yarıdan daha az etkisi olan sınavı düşünmeliyiz. Binlerce aday yeterince bilgisi olduğu halde sınavda istediği başarıyı yakalayamıyor. Bunun birçok sebebi olabilir, önemli olan bu sebepleri teşhis edip tedavisini yapabilmek. Peki, neler yapmalıyız sınav anında?

1) Sınavda kimse sizin çözüm yolunuzu kontrol etmeyecek.

Birçok öğrenci, doğru seçeneğin beş tane şık arasında olduğunu bildiği halde sanki birilerine soruyu hangi yoldan çözdüğünü göstermek için adım adım işlemler yapıyor. Zamana karşı yarıştığınız bu sınavda tanesi tanesine işlem yapmak size bayağı vakit kaybettirebilir. Sonucu bulmaya yönelik işlemlerle, sadece gereken yerlerde kaleminizi oynatarak kazanacağınız vakit size daha fazla soru çözdürecektir.

2) En güvendiğiniz yerden başlayın.

ÖSYM yaptığı sıralamada herkes bu test ile başlayıp şu test ile bitirecek dememiştir. Kendinize en güvendiğiniz alandan başlayıp devam etmelisiniz. “Sınavınız başlamıştır” komutuyla oluşan heyecanı, zaten çok iyi yapabildiğiniz alandan başlayarak yenebilirsiniz. Sorulara cevap verdikçe özgüveniniz yerine gelecek, bu da size hız kazandıracaktır.

3 )Herkese aynı sorular soruluyor.

Sonuca ulaşamadığınız, fikir sahibi olamadığınız soruları, moral bozmak için değil, daha sonra bakmak için kullanın. Cevaplayamadığınız soruların tüm adaylara sorulduğunu düşünün ve en hızlı şekilde bir sonraki soruya geçin. Soruyla inatlaşıp diğer soruya ayrılan süreden kullanmaya başlamayın, sınav bittiğinde süreniz kaldıysa geri dönüp tekrardan bakabilirsiniz.

4) Rahatlık soru çözdürür.

Sınava, kendinizi en rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizle gidin. Sizi rahatsız eden en küçük bir durum, tüm sınavınıza yansıyabilir. Hem psikolojik hem de fiziki anlamda ne kadar rahat olursanız sınavda o ölçüde rahat geçecektir.

Yapmamız gereken birkaç öneriyi sıraladık. Bunların dışında en önemli olanı da bu sınavın sadece bir aşama olduğunu düşünmek. İlköğretimdeyken en önemli olanın liseyi kazanmak olduğunu düşünürdük, lisedeyken güzel bir üniversiteye yerleşmenin, üniversitedeyken de büyük bir şirkette işe başlamanın olduğunu. Ama gerçeğe dönüp baktığınızda bunların hiçbiri değildir. Önemli olan, size verilen işi en düzgün biçimde, elinden gelenini en iyisi ortaya koyarak, alınmadan, utanmadan yapmaktır. Yöneticiysek en iyi şekilde yöneteceğiz, şairsek en iyi şekilde yazacağız, öğrenciysek en iyi şekilde öğreneceğiz.

Her ne olursa olsun, elinizi vicdanınıza koyduğunuzda rahatsanız, sonucun bir önemi yoktur.

Gireceğiniz tüm sınavların hayalleriniz için bir temel olması dileğiyle, hepinize başarılar.