Kaan DİNÇ
kaandinc1998@gmail.com

Yoldaşım

1 Nisan 2017, Cumartesi

     

Bu satırları hayatımda çok büyük yeri olan, fark etmediğim birçok şeyi gösteren, destek olan insanı sizlerle paylaşmak için yazıyorum.

Koskoca bir şehre sığamayıp, ufacık bir bedene hapsolduğunuz anlar çok olmuştur. Ben ne zaman bu durumda kalsam onu yanımda görürdüm. Çağırmadan, aramadan çıkıp gelirdi. Nereye gitsem bir adım arkamda beni takip ederdi. Beni biraz daha iyi gördüğü anda selam bile vermeden çekip giderdi. Çoğu zaman sorduğum sorulara cevabı örneklerle, birlikte yaşadığımız olaylardan verirdi. Hep aynı konuları tartışırdık, bu konuların tükenip başka bir konu bulmaya cesaret edemeyeceğimizden herhalde. Birbirimizden habersiz aldığımız aynı kitabı okur, bir sonraki sayfalarında neler anlatılabileceğini düşünürdük. O, hep daha olgun bir biçimde bakardı dünyaya. Hangi durumlarda nasıl tepkiler verileceğini anlatırdı uzun uzadıya. 'Nereden çıktın karşıma, nasıl buldun beni' dediğimde, “Yıllar önce, bir yerlerde benim gibi düşünen biri varsa yollarımız kesişsin, diye dua etmiştim” derdi ve ardından, “Buna rağmen sen hala çocuk kalmışsın” diye eklerdi. Aslında o da içinde kalan, hayatı umutla izleyen bir çocuk gibiydi. Sadece olması gerektiği gibi davranır, içindekileri her zaman dışarıya vurmazdı. Aynı şeyleri yaşamıştık tanışmadan önce de: Kırgınlıklar, başarısızlıklar, sevinçler, beklentiler birkaç ayrıntı dışında bire bir aynıydı. Yaşanılanların düşünce yapısının üzerinde çok büyük etkisi olduğunu o zamanlarda anlamıştım.

En son yanımdan ayrıldığında vedalaşıp bir daha gelmeyeceğini söyledi. Ben de bu satırları yazmaya karar verdim.

Bir başkasına istediğinizi yaptırmak isterseniz o kişinin zaten yapacak olduğu eylemleri isteyin. Mesela ekmek almaya gidecek birisinden ekmek almasını isteyin. Güneşten, batmak üzere olduğu bir anda batmasını isteyin. Ve sevdiklerinizden siz söylemeseniz de yapacak olduğu şeyleri isteyin. Bu şekilde hayatlarında ne kadar rol sahibi olursunuz bilemem ama ne kırılır ne üzülürsünüz. Yoldaşımdan beni ayıran, hayatında rol sahibi olmayı istememdi.

Kadim sırdaşım, gittiğin yerde bana anlattığın her fikri yaşatman, hayallerine attığın adımların daha da güçlü olması dileğiyle. Gözlerim hep bir adım arkamda yürüyen seni arayacak. Kendine iyi bak.