İsmail ŞENLİ

AKK vites artırıyor

7 Şubat 2016, Pazar

     

Önceki yazımda bahsetmiştim ve dert yanmıştım ‘’İnternetin önündeki en büyük engel Adil Kullanım Kotası (AKK)’’ diye. Bundan dert yanan ve sesini duyurmaya çalışan, benim gibi bazı kişilerin sesini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan birileri duymuş gibi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu AKK konusunda zaman zaman yeni düzenlemeler yapsa da henüz AKK'yi tamamıyla kaldırmış değil. Fakat bu konuda yine de iyi bir haber var.

BTK tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl içerisinde internet kotalarında artırmaya gidilmesi ve AKK'nin hız limiti 3 megabitten biraz daha yüksek hıza çıkarılması bekleniyor. Muhtemelen bu hız limiti 5 megabit seviyesine yükseltilmesi tahmin edilse de günümüzde yüksek hıza sahip paketleri kullanan kullanıcıları bu limit yine de pek mutlu etmeyecektir. Çünkü bu hız da gelişen teknolojiye bakıldığında çok düşük bir hız. Ama bu hızın artırılması yine de iyi bir gelişme gibi görünüyor.

İnternet kullanımı konusundaki diğer bir gelişme de internet faturalarında üst limit belirleyerek ay sonu beklenmeyen yüksek faturaların önlenmesi planlanıyor.

İşin özüne gelirsek bu düzenleme tamamen oluşan tepkileri azaltma adına yapılıyor. Bir nevi gaz alma yani. Ama bu düzenleme tepkileri azaltır mı bilemiyorum? Yapılacak düzenlemenin son hali açıklanınca göreceğiz. Gönül ister AKK’nın tamamen kalkması ama şimdilik biraz zor. Şu bir gerçek eninde sonunda gelişen teknolojinin zorunlu getirisi olarak AKK’yi kaldıracaklar.

İnşallah bir gün AKK'nin tamamen ortadan kalktığını sizlerle paylaşırız. Sağlıcakla kalın.