İsmail ÖRS

Teknoloji savaşını kaybedemeyiz

25 Aralık 2018, Salı

     

Dünyadaki teknolojik gelişmeler ve bu gelişimin hızı masanın en önemli konusu durumunda. Zira teknolojinin yolu dünyayı ve insanları çoktan aştı. Uzayda yeni bir yaşam ve bu yaşamın baş aktörleri robotlar. Bu gelişmelerden en çok kazanan ise bu teknolojiyi üreten, işleyen ve pazarlayan ülkeler olurken en çok zarar görenler ise bu teknolojik gelişime ayak uyduramayanlar ve açık pazar konumunda kalanlar olacaktır. Ülkemizin bu yarışta olması için aşması gereken önemli sorunları mevcut.

PROPAGANDA SİSTEMİ

Teknolojik gelişmeleri üretmek için öncelikle zihinlerimizi maddi ve manevi olarak eğitmek zorundayız. Kilit nokta hayal etmek zorundayız. Burada karşımıza çıkan en büyük sorun ise eğitim sistemimizden kaynaklanıyor. Sanırım konuyu en iyi özetleyen sözlerden birisi sevgili Ahmet Şerif İzgören’e ait. “Eğitim, belli bilgileri empoze etmek değildir, onun adı propagandadır. Eğitim, insanların hayal gücünü büyülemektir. Ya bizdeki bakanlığın adını değiştirmek lazım ya da yapılan şeyi değiştirmek lazım.” Sistemi yetkinlikler yerine değerlere, öğretim bilimi yerine ideallere yöneltmeliyiz. Eğitim sisteminde çocuklarımızın hayal dünyasını yok etmek yerine o dünyayı uçsuz bucaksız harikalar diyarına çevirmeliyiz. O zaman çocuklarımız fikirler üretebilir ve bu yarışta bizim en büyük paydaşlarımız olabilir. Küçük bir uyarı, sakın o çocukların hayallerine de gökdelenler dikmeyin.

YATIRIMIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRİN

Belediyeler ve devlet büyükleri en çok uğraştığı işler; yol, park ve bahçeler oldu. Bunlarda seçim dönemlerinden arda kalan zamanda. Bu yatırımları kütüphanelere, araştırma ve geliştirme merkezlerine, müzelere, sergi alanlarına ve sanat merkezlerine çevirmeliyiz. Bir dakika durup düşünün son 5 yıldaki seçim çalışmalarına harcanan paranın yarısı bu tür etkinliklere yatırılsa konumumuz ne olurdu.

AYNI GEMİDEYİZ AMA GİDECEĞİ YÖNE KARAR VEREMİYORUZ

Gelişme ve yatırımlar değerlendirilirken, iyiliği ve yararından önce kimin tarafından yapıldığına bakılmakta. Eğer yapan bizim ideoloji ve yaşam tarzımıza uygun değilse reddedilmekte, içi boş eleştirilmekte ve kabul edilmemektedir. Niteliksiz eleştiri o kadar gözümüzü kapamış ki, bir yatırım için hayati sorular aklımıza gelmemekte. Maliyeti, yararı, zararı, gerekliliği tartışılmadan geçilmektedir. Siyasetçilerin meydanlarda kendini kahraman rakibini düşman ilan etmek için sarf ettiği sözlerin onda birini eğitim ve birlik için kullansa… Öyle ya da böyle sorunlar hepimizin; genç, yaşlı, fakir, zengin… Hepimiz aynı gemideyiz bir türlü bir ve bütün olamadığımız için gideceği yöne bir türlü karar veremiyoruz. İşin kötüsü biz yerimizde sayarken dünyanın paydaşları yanımızdan hızla uzaklaşmakta. Tarihin sulu sayfalarına gömülebiliriz.

BAŞARAMAZSAK

Hem nicel hem de nitelik olarak, dünyanın son ve en ölümcül savaşı olmaya yaklaşan “Teknoloji Savaş’ını” kaybederiz. Ekonomik olarak bugün olduğumuzdan çok daha acı şekilde bağımlı hale geliriz. Ekonomik bağımlılık beraberinde siyasi, zihinsel, kültürel bağımlılığı da beraberinde getirecektir. Bunun devamı ise yok oluştur. Bağımsızlık kelimesinin özdeşi olan Türk toplumu, kendi içerisinde devrimi gerçekleştiremezse yaşasa dahi pinokyoya dönüşecektir. En büyük yatırımı tarafsız, genel iyileri gözeterek ve dünyayı yakından takip ederek insana yapmalıyız. Yazarın Tüm Yazıları
Elveda
Kurtarılan sadece toprak değildi
Anlamsızca
Böyle Atatürkçülük Olmaz
Seçimi Kaybettin
Kime Oy Veriyoruz
Bir Oy İçin
Benim Elimden Gelen Bu
Lokumlu Bisküvi
Çocukların Teknoloji Bağımlılığında Ailenin Rolü
BEKA
2500 liralık Mustafa Kemal kitabı
Her yeni düşünce için sandığa gidelim mi?
Teknoloji savaşını kaybedemeyiz
Medya dönüşümü kendi içerisinde yapmalıdır
DENİZ KURUDU
DENİZ KURUDU
Atatürk’ün spora verdiği önem
Hayal etmezsek gerçekleşmez
Ayaklar Barcelona gerisi virane
YOBAZ
ÖNCE BEN BATACAĞIM
Bu bir devrim
Taraftarın istediği olsun
GÜNAH TARİHİN Mİ TARİHİ DEĞİŞTİREMEYENLERİN Mİ?
SANDIĞA GİDERKEN
BİZİM YARAMIZA KAÇ DİKİŞ GEREK ?
ÖNCÜ ZİHİNLER GEREK
KOÇ MU? YILDIRIM MI?
BİRİNİ ÖZLÜYORUM
BU KÖPRÜNÜN ALTINDAN DAHA ÇOK SU AKAR
PARA, PARA, PARA
EKRAN GÖRÜNTÜSÜ (SS) VE HİKAYELER
GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ
TAŞLARIN ALTINDA EZİLDİ
ALKIŞLAR LUCESCU’YA…
NE OLDUM DEMEMELİ NE OLACAĞIM DEMELİ
GÜCÜMÜZ YETER Mİ ?
ÇUVALDIZI ÖNCE KENDİMİZE BATIRALIM
PROBLEM EYLEMLERDE DEĞİL ZİHİNLERDE
2 GÜNE 200 BİN TL ZARAR EDİLMİŞ
YA BİR YOL BUL, YA BİR YOL AÇ, YA DA YOLDAN ÇEKİL
Arda Turan Ya Savurur Ya Uçurur
TRANSFER YAPABİLECEK MİYİZ?
Beşiktaş
TRABZONSPOR
FENERBAHÇE
GALATASARAY
2018’DEN DİLEKLERİM
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR
ALT YAPI OYUNCULARI HANGİ MAÇLARDA OYNUYOR?
GÜLLER ÇİÇEKLER, TAŞLAR SOPALAR
DOĞRU TEKTİR
RAKİPLERE KORKU TARAFTARA GÜVEN
PERVASIZ KAVGALAR
HAKEMLER…
BU ADAM UÇUYORDU
UNUTTUK
Dikkat! Batıyoruz
Dipsiz kuyu
Yazık, çok yazık
Kurt hoca Lucescu
Büyüklük sahada olur...