İsmail ÖRS

Atatürk’ün spora verdiği önem

9 Kasım 2018, Cuma

     

Her çeşit spor etkinliklerini, Türk gençliğinin milli eğitimin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin, şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğini spor bakımından da milli heyecan içinde özenle yetiştirmesi önemli tutulmalıdır.

SPOR VE TÜRK MİLLETİ

Köylülerimiz, köy çocukları denilebilir ki bütün yaşamlarını tarlada, meralarda hareket ve beden çalışması içinde geçirirler. Fakat gereken şekilde, bilim ve teknik kurallarına göre olmadığı için amacın istediği sonuç beklenemez. Türk ırkında geçmişin uğursuz, olumsuz, anlamsız izleri kalmıştır. Tarihlerde dünya hâkimi olmuş koskoca Türk milletine bugünkü kuşağımız mirasçı olduğu zamanda, bu koca milleti biraz zayıf, biraz hasta, biraz cılız bulmuştur. Efendiler, gürbüz, güçlü evlatlar isterim!

Türk milleti anadan doğma sporcudur. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerlerinde güreşirlerken görürsünüz. Ata en çok ve en iyi bilen yalnız Türk erkekler değildir; Türk kadını da bu işi bilir. Hangi milletin daha sporcu olduğu ancak savaş meydanlarında anlaşılır. Türk’ün savaş meydanlarındaki şaşırtıcı karşı koyma ve kahramanlığı, ruhu kadar yapısının da sağlamlığına bir kanıttır. Yalnız savaş, sporcu milletlerin üstünlüğünü belirtmek için kullanılması uygun görülmeyen müthiş bir aracı olduğundan, ancak gördüğümüz, bildiğimiz usuller uygulanmaktadır.

TÜRK SPORCULARINA MESLEK KURALI

“Ünlü güreşçi, Kurtdereli Mehmet’e yazdığı mektup”

Seni cihanda büyük ün almış bir Türk genci olarak tanıdım. Parlak başarılarının sırrını şu sözlerle açıkladığını da öğrendim: “Ben her güreşte arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm!” Bu dediğini, en az, yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü, Türk sporcularına bir meslek ilkesi olarak belirtiyorum. Bununla senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğumu anlarsın.

SPORCUNUN ÖZELLİKLERİ

Spor, yalnız beden yeteneğinin bir üstünlüğü sayılamaz. Kavrama ve zekâ, ahlak da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilere başa çıkamazlar. Ben, sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

SPORDA AMAÇ

Sporda tek ve belli bir amaç gözetmek gerekir. Sporu ya propaganda için yapacağız yahut da bedensel gelişmemizi sağlamak için yapacağız. Türk sosyal yapısında spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor yaşamını yükseltmeyi düşünürken, sadece gösteriş için, herhangi bir yarışmada kazanmak emeliyle bir spor çizmezler. Esas olan, bütün her yaştaki Türkler için beden eğitimini sağlamaktır. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” sözünü atalarımız boşuna söylememişlerdir.

Saygı, sevgi, özlem ve minnetle…

Benden küçük bir not: “Atatürk’ü daha iyi anlamak ve yaşatmak için onu okumak, yaptığı işler sonucu o dönemki Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyayla olan ilişkisi ve dünyadaki sırasına bakmak ve aynı değerlendirmeyi bugün için de yapmak şarttır.”

Kaynak: Atatürk Araştırma Merkezi / Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri / Prof. Dr. Utkan KocatürkYazarın Tüm Yazıları
Elveda
Kurtarılan sadece toprak değildi
Anlamsızca
Böyle Atatürkçülük Olmaz
Seçimi Kaybettin
Kime Oy Veriyoruz
Bir Oy İçin
Benim Elimden Gelen Bu
Lokumlu Bisküvi
Çocukların Teknoloji Bağımlılığında Ailenin Rolü
BEKA
2500 liralık Mustafa Kemal kitabı
Her yeni düşünce için sandığa gidelim mi?
Teknoloji savaşını kaybedemeyiz
Medya dönüşümü kendi içerisinde yapmalıdır
DENİZ KURUDU
DENİZ KURUDU
Atatürk’ün spora verdiği önem
Hayal etmezsek gerçekleşmez
Ayaklar Barcelona gerisi virane
YOBAZ
ÖNCE BEN BATACAĞIM
Bu bir devrim
Taraftarın istediği olsun
GÜNAH TARİHİN Mİ TARİHİ DEĞİŞTİREMEYENLERİN Mİ?
SANDIĞA GİDERKEN
BİZİM YARAMIZA KAÇ DİKİŞ GEREK ?
ÖNCÜ ZİHİNLER GEREK
KOÇ MU? YILDIRIM MI?
BİRİNİ ÖZLÜYORUM
BU KÖPRÜNÜN ALTINDAN DAHA ÇOK SU AKAR
PARA, PARA, PARA
EKRAN GÖRÜNTÜSÜ (SS) VE HİKAYELER
GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ
TAŞLARIN ALTINDA EZİLDİ
ALKIŞLAR LUCESCU’YA…
NE OLDUM DEMEMELİ NE OLACAĞIM DEMELİ
GÜCÜMÜZ YETER Mİ ?
ÇUVALDIZI ÖNCE KENDİMİZE BATIRALIM
PROBLEM EYLEMLERDE DEĞİL ZİHİNLERDE
2 GÜNE 200 BİN TL ZARAR EDİLMİŞ
YA BİR YOL BUL, YA BİR YOL AÇ, YA DA YOLDAN ÇEKİL
Arda Turan Ya Savurur Ya Uçurur
TRANSFER YAPABİLECEK MİYİZ?
Beşiktaş
TRABZONSPOR
FENERBAHÇE
GALATASARAY
2018’DEN DİLEKLERİM
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR
ALT YAPI OYUNCULARI HANGİ MAÇLARDA OYNUYOR?
GÜLLER ÇİÇEKLER, TAŞLAR SOPALAR
DOĞRU TEKTİR
RAKİPLERE KORKU TARAFTARA GÜVEN
PERVASIZ KAVGALAR
HAKEMLER…
BU ADAM UÇUYORDU
UNUTTUK
Dikkat! Batıyoruz
Dipsiz kuyu
Yazık, çok yazık
Kurt hoca Lucescu
Büyüklük sahada olur...