Emine ÇOBAN

VAY BAŞIMA GELENLER

6 Nisan 2019, Cumartesi

     

Merhaba sevgili Denge okurları. Bildiğiniz üzere Nisan ayına girmiş bulunmaktayız. Nisan denilince nedendir bilmem çocukluğum gelir aklıma. Bir de ben farklı severim Nisan ayını. Çünkü Nisan demek yazın başlangıcı demek yağmur demek çiçek demek...

Neyse konuyu fazla dağıtmak istemiyorum Nisan demişken eminim bir çoğumuzun aklına Nisan 1 şakaları gelir. Hepimiz mutlaka yapmışızdır ya da bize yapılmıştır. Sizlere bu haftaki yazımda başımdan geçen küçük ama tatsız bir olaydan bahsetmek istiyorum. Günlerden çarşamba malüm hafta içi, iş günü. Masamda çalışıyorum. Birden telefonum çaldı. Bilmediğim bir numara... Açıp açmama konusunda kararsız kalsam da açmış bulundum. Arayan kişi polis olduğunu söyledi ve telefonumun çalıntı olduğunu, en kısa zamanda karakola gelmemi söyledi. Önce anlayamadım. Herhalde biri bana şaka yapıyor falan diye düşündüm. İnanmamak konusunda ısrarlı olsam da durum ciddiydi. Faturalı ve çok bilindik bir mağazadan aldığım telefonum artık kafamdan bir sürü soru işaretleri oluşturmaya başlamıştı.

Perşembe sabahı iş yerini aradım ve geçikeceğimi söyleyerek tuttum karakolun yolunu. Polis memuru ile görüşmeye çıktım. Başka bir şehirden bir kişinin cep telefonunun çalındığını ve o kişinin şikayetinde geçen IMEI numarasından bana ulaştıklarını söylediler. Yani o kişinin çalınan cep telefonunu benim kullandığım tespit edilmiş ve IMEI numarasından bana ulaşılmıştı. Ben yıllarca çalıntı telefon mu kullanmıştım? Nasıl olur da sıfır aldığım bir telefon çalıntı olabilirdi ki? İlgili memur benden telefonumun faturasını istedi. Ben de tuttum telefonu aldığım mağazanın yolunu. Yol boyunca o kadar sinirliydim ki... Parasıyla aldığım telefon çalıntı çıkmıştı. Mağazaya gittiğimde durumu anlattım. Onlar da faturayı bulmak için yetkili kişinin gelmesinin zaman alacağını ve bir kaç saat sonra gelmemi istediler. O sırada kafamda deli sorularla oturdum bir yere. Ama kafamdaki sorulara çözüm bulamadım. Aradan zaman geçip tekrar mağazaya gittim. Faturamı alıp IMEI numarası ile telefonumun numarasını karşılaştırdım. Durum ortadaydı. Telefonumun faturasındaki numara ile telefondaki numara aynıydı. Peki ben nasıl karakolluk olmuştum?

Düştüm karakol yollarına. Vardığımda polis memuru ifademi almak üzere hazırdı. Faturamı gösterdim. İncelediler. Evet benimdi telefon ve ödemesini yasal bir mağazaya yaparak satın almıştım. Polisler durumu incelediler ve olayı tek tek izah ettiler. Telefonu çalınan kişi jandarmaya durumu haber vermiş, jandarma da tutanak tutarak soruşturma başlatılmıştı. Buraya kadar her şey normal. Ancak kulaktan kulağa değişen durumlar bu sefer evraktan evrağa değişmiş çalınan telefonun IMEI numarasına gökten düşen elmalar gibi bir numara daha eklenmişti. Milyonlarca numara içerisinde sayısal lotoda tutmayan ihtimal bu yolla bana denk gelmiş ve ortaya benim telefonumun IMEI numarası çıkmıştı. Polisler de telefon kayıtlarından bana ulaşmışlardı. İfademi verdim. Olayın benimle alakası olmadığı, evraklar kurumlar arasına geçerken hatalı eklendiği ortaya çıktı. Karakoldan telefonumla birlikte zindanlara düşmeden kurtuldum. Şaka bir yana oralarda haklı olmak bile insanı geriyor. Tüm bunlardan geriye 1 Nisan şakası gibi bir durum kaldı. İyi de olsa kötü de olsa unutamayacağım bir anı oldu. Ancak şunu da söyleyeyim. Siz siz olun telefon vs alırken dikkat edin. Bu durumların şakası gördüğünüz gibi olmuyor.

Hepinize mutlu günler hoşçakalın.. Yazarın Tüm Yazıları
Karantina Kelimesi Nereden Geliyor?
HAYAT KURTARAN 14 KURAL
"bana bir şey olmaz" demeyin
AYDIN ŞEHİTLER ANITI
MENEMEN OLAYI
YOLUNUZ AYDIN’A DÜŞMELİ
SEVGİLİLER GÜNÜ’NÜN TARİHİ
KARA 2020
Black Mirror - Kara Ayna
KIZLARHİSARI EFSANESİ
Atiye ile Tekrar Gündeme Gelen Göbeklitepe
Herkesin Zengin Olduğu Ütopik Dünya Düzenine Dair Düşündürücü Bir Yazı
AYDIN’A GELECEKLER İÇİN MÜTHİŞ LEZZETLER
KAHVE NASIL BULUNDU?
Teslim Olma Anlamı Taşıyan Beyaz Bayrağın Tarihi Nereye Dayanıyor?
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? (3)
Mutfaktan Aydın kokuları geliyor
Nefret dolu ayrımcılık
Aydın’ın en eski camisi: Ahmet Gazi Camii
KİLİTLİ KAPI
YENİ HAYATIMA MERHABA
Güzel Ülkemiz Hakkında Bunları Biliyor Muyuz? (2)
Güzel Ülkemiz Hakkında Bunları Biliyor Muyuz? (1)
Başarı, aslında sandığımız kadar masum bir şey olmayabilir mi?
KIRIK CAMLAR TEORİSİ
TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARININ HİKAYESİ
Duvara Asılı Hatıralar
Gözler kalbin aynası mıdır?
Nerede o eski Ramazanlar?
Ruhsal açlık mı var?
VAY BAŞIMA GELENLER
AYDIN’IN KAHRAMANLARI DEMİRCİ MEHMET EFE (1883-1959)
İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ
TELEFON NASIL İCAT EDİLDİ?
ARAP KIZI NEDEN CAMDAN BAKIYOR?
Zaman Neden Yaşla Hızlanıyor?
Hayatta en önemli görevimiz onurlu olmak
Umut dolu başlangıçlara
LÜTFEN BUNU YAPMAYIN!
ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENE VERDİĞİ DEĞER
VE VİCDANLARIN ISINMA VAKTİ KIŞ GELDİ…
Tarihler yine 10 Kasım
BUGÜN BİR İYİLİK YAP
ASIL SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN
Başarısızlık Duygusunun İnsana Kazandırdığı Şeyler
DEĞERİNİ BİLMEK GEREKİR HAYATIN
MENDİREZ
MUTLULUK
BİR KAP SU BİR KAP YEMEK
Zeus Mağarası efsanesi
Nemrut Dağı Hakkında Öğrendiğinizde Sizi Şaşırtacak Bilgiler
HAYALLER VE GERÇEKLER
HAYIRLI RAMAZANLAR :)
Atatürk’ü Sevmek Ülkemizi Sevmektir
ENGELLİ OLMAK ENGEL DEĞİLDİR...
MEDUSA EFSANESİ...
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (2)
HAYATI ERTELEMEYİN
HİDAYET SAYIN VE ŞÜKRAN GÜNGÖR
ÇINARLAR YALNIZ BIRAKILMAMALI
EL ALEM NE DER ?
BİR FİNCAN KAHVENİN KIRK YIL HATIRI VARDIR
GÜVEN
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
ZAMANIN GÖLGESİ
DİKKAT KIRILIR
5 DAKİKA DAHA
YAŞAR USTA'YI ARAMAK, MAHMUT HOCA'YI ÖZLEMEK..
ADIMIZ GENÇ
Asla umutsuz olma