Takip Et

Ceren AKBAŞ

Biraz daha zaman olsa ...

20 Temmuz 2018, Cuma

     

Zaman dediğimiz kum tanecikleri, avucumuzun içinden birer birer akıp gidiyor. Avucumuzu ne kadar yukarı kaldırırsak kum taneciklerinin yere düşme süresi de bir o kadar uzuyor. Yerde biriken kum taneciklerini avuçlayarak elimizi daha da yukarıya kaldıralım. Hafifçe araladığımız avucumuzun içinden kayıp giden zamanı, istediğimiz yerde biriktirebiliyor muyuz yoksa esen rüzgarların kum taneciklerini nereye savurduğunu fark edemiyor muyuz? Zamanımızı kimbilir nelere harcıyoruz ve zamansızlıktan yapamadığımız şeyler için her fırsatta yakınıyoruz. İsterseniz zamanınızı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

 

Zamanın değeri kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimisi için her gün aynı rutinlikte geçerken kimisine göre de daha fazla zamanı olsa neler neler yapacağını anlatır durur. Zamanımızı kontrol edebilmek ve kendi içimizde bunu disipline edebilmek zor elde edilebilen bir kabiliyettir. Zamanını iyi kullanan kimselerin toplumda örnek olarak gösterilen kişilerle benzerlik taşıması kesinlikle tesadüf değildir. Kendimize “Acele işe şeytan karışır” atasözünü hatırlatalım lütfen. Öncelik vermemiz gereken işleri yapmak yerine zamanı tüketiyoruz ve son dakikalara içimizin sinmediği işleri alel acele yetiştirerek teslim ediyoruz. Acaba bir yarım saatimiz daha olsaydı teslim edeceğimiz işin kalitesi daha da yükselir miydi? Acaba bir yarım saatimiz daha olsaydı toplantımıza yada randevumuza vaktinde yetişerek kendimizi daha düzgün ifade edemez miydik? Biraz daha zamanımız olsa …

 

Zamanımızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde kullanarak ne kadar yol aldığımızı bir hatırlayalım. Şu anki bulunduğumuz konumun, başarılarımız ve emeklerimize paralel olarak zamanı doğru kullanmakla ilişkili olduğunu unutmamamız gerekir. Son anda bir yerlere yetişebilmenin, fiziksel olarak orada bulunabilmenin kesinlikle zamanı lehimize kullanmakla ilgisi yoktur. Yaşamımızın her noktasında zaman ayırabildiğimiz değerler bizlere geribildirimde bulunur. Ailemize ayırdığımız zaman ile onların mutluluğunu hissederiz. İşimizi geliştirmek için ayırdığımız zaman ile verimliliğimizi arttırırız. Dostlarımıza ayırdığımız zaman ile arkadaşlıklarımızı tazeleriz. Altyapısı ne kadar derin olursa olsun zaman ayırılmayan hiçbir değer kalıcı değildir.

 

Diyelim ki ; Bir arkadaşınıza zamanını daha iyi değerlendirmesi için bir öneride bulunuyorsunuz. Arkadaşınızın, önerinizi değerlendirmesi 5-10 sn zamanını alıyor ve beğenmediyse en çok zamanını alan işini bahane gösteriyor. Demek ki bu kişinin hayatında iyileştirmesi gereken nokta bahane edilen konudur. Yorgunluk, uzaklık, yalnız olma korkusu, ön yargılı düşünce tarzı ve alışkanlıklarını bırakamamak bahanelere verilecek örnekler arasındadır. Zamanımızı daha iyi değerlendirebilmek için bu bahaneleri hangi tür durumlarda kullandığımızı düşünelim. Eminim ki kendimizle yüzleştikçe artık bu bahaneler de önemini yavaş yavaş yitirmeye başlayacaktır.

 

Zamanınızı kontrol edebilmek için şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz. Kolunuzda bir saat olduğunu varsayıyorum yada cep telefonunuzun saatini kullandığınızı varsayalım. Bu saati kendi hayatınızdaki önemlilik derecesine göre yarım saat ila bir saat arasında ileriye alın. Etrafınızdaki tüm saatler doğru zamanı gösterse de yapacağınız işlerde daima kendi saatinizi baz alın. Dilerseniz bu alıştırmaya örnekler verelim;

 

Yetişmeniz gereken bir yere gitmek için vaktinden önce çıktınız. Normal bir zamanda sadece yol mesafesini hesaplayarak hareket ederiz fakat çıkabilecek aksilikleri hiç hesaba (trafiğin kilitlenmesi, araç kazası, kötü hava koşulları vb.) katmayız. Gecikmemizin mazeretlerini sıralamış olsak bile bu işimize verdiğimiz önemi zedeleyici niteliktedir. Kendimize kazandırdığımız bu tolerans zaman ile gecikmelerimizin sınırlarını kabul edilebilir ölçülere çekebiliriz. Vaktinden önce görüşme yerine ulaşıp , ortamda bizi rahatsız edebilecek durumları belirleyerek bunlar için önlem alabilir ve kendi açımızdan en uygun şartları sağlayabiliriz.

 

Teslim etmeniz gereken bir iş yüzünden aşırı streslisiniz ve zaman su gibi akıp geçmekte. Sürekli tepenize dikilen işvereniniz ha bire ne yaptığınızı sorarak, oyalanmamanızı hatırlatıyor. Böyle bir durumu gözünüzün önüne getirdiğinizde ne o işten bir hayır beklersiniz ne de gönül ferahlığıyla o işi teslim edebilirsiniz. Kesinlikle hatalar çıkacak ve kariyerinizi tehlikeye atacak durumlara yol açacaktır. Yine kendinize ayırdığınız tolerans zamanı baz alarak, işi teslim etmeniz gereken zamanı, kontrol süreci için ayırabilirsiniz. Hepimizin onlarca iş arasında boğuştuğuna hak veriyorum fakat işlerimiz önemlilik sırasına göre yürütüldüğü için bu yöntemi deneyerek gayet makul sonuçlar alabileceğinizi düşünüyorum.

 

Hayatınızı bir saat ilerisinden yaşamak gibi bir durum gibi gözükse de aslında zamanın ne kadar çabuk geçtiğini ve dakikaların kıymetini bu yöntemle daha iyi anlayabileceğimize dikkat çekmek istiyorum. Çevremizdekilere biraz daha zamanım olsa diye feryat edeceğimize işte size kendi zamanınızı yaratmak için bir fırsat. Kuralların dışına çıkabilmek ve kendi çizginizde ilerleyebilmek için farklı yöntemler denemek ve geliştirmek gerekir. Başkalarının yaptığı şekilde başarılı olunmaz sadece taklit edilir. Her zaman ilk olan hatırlanır diğerleri ise onun devamı şeklindedir.

 

Zamanınızı ileri alarak; randevularınıza, toplantılarınıza erken gitmiş olun bu zamanı asla kayıp olarak düşünmeyin. Kazandığınız bu zamanla belki de çok farklı bir fikir yakalayacaksınız ve o gün sizin olacak.

 

Zamanınızı ileri alarak; sevdiğiniz kişiyle görüşmek için yola erken çıkın. Eskiden olduğu gibi geç kalarak yada ucu ucuna yetiştiğiniz için trafiğe, başkalarına lanet okumak yerine güler yüzlü ve sakin bir şekilde sevdiğinizle vaktinizi geçirin.

 

Zamanınızı ileri alarak; Yapamıyorum çünkü zamanım yok dediğiniz birçok şeyi yapın. Aylardır bitiremediğiniz o kitabı keyifle okuyun. Deniz kenarında dalgalara karşı çayınızı/kahvenizi yudumlayın. Ne zamandır uğrayamadığınız eski bir dostunuza uğrayıp gönlünü alın. Sevdiklerinizi özel günleri haricinde de hatırladığınızı gösterip onlar için hediye seçin.

 

Başkasının kurallarını harfi harfine yaşamanıza gerek yok, Hayatınızda bir kırılma noktası belirleyin ve neler yapabileceğinizi keşfedin. Zamanınızı gerçekten değerlendirdiğinizde gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Aynı anda birçok iş ile uğraşan insanlar birer sihirbaz değil Zamanbaz’dır. Bu kişiler, zamanlarını belli etmeden çok iyi bir şekilde değerlendirirler ve bizler sadece sonuçlarını görürüz. Etrafınızdaki başarılı kimselerin neler yaptığını gözlemlemek de ilerisi için zaman kazanmaya yönelik bir yatırımdır. Önyargılarınızı ve alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanın zamanı çoktan geldi de geçiyor.

Zamanınızı değerli kılın..

Hoşçakalın...Yazarın Tüm Yazıları

Eski fotoğraflar ve anılar

18 Ağustos 2020, Salı

Bekle bizi

18 Temmuz 2020, Cumartesi

Sosyal mesafeli "Yaz"

29 Haziran 2020, Pazartesi

Kedi mi? Ben mi?

3 Aralık 2019, Salı

Cahil insanların en belirgin 10 özelliği

5 Kasım 2019, Salı

Her şey.. "Eksik"

30 Temmuz 2019, Salı

Size İyi Gelen Şarkılar Dinleyin

27 Haziran 2019, Perşembe

"Sokak Fotoğraf(çı)ları"

20 Haziran 2019, Perşembe

"Eksik Hayatlar"

11 Haziran 2019, Salı

Sonra... Sonra, masal oluyor

28 Mayıs 2019, Salı

Hasta ruhlar

21 Mayıs 2019, Salı

Kendinin Farkına Varmak

14 Mayıs 2019, Salı

Üsküp'te "Eski Ramazanlar"

7 Mayıs 2019, Salı

Mitoloji dilinde "Aşk"

2 Mayıs 2019, Perşembe

Ben Babamın Kızıyım

26 Nisan 2019, Cuma

İşte böyle "Özlemek"

19 Nisan 2019, Cuma

Stres"siz"siniz

9 Nisan 2019, Salı

"Ayna gibiyim, bakan kendini görür"

3 Nisan 2019, Çarşamba

Aklınıza sahip çıkın

30 Mart 2019, Cumartesi

"Narsist" çocuklar

26 Mart 2019, Salı

İkigai (Varoluş sebebi)

12 Mart 2019, Salı

Kutlu olsun "Kadın" olmak

7 Mart 2019, Perşembe

Müsadenizle!

27 Şubat 2019, Çarşamba

Masal Köyü

23 Şubat 2019, Cumartesi

Bu izler gerçek

18 Şubat 2019, Pazartesi

Özlem Kaybı

13 Şubat 2019, Çarşamba

Simurg (Anka Kuşu) Efsanesi

7 Şubat 2019, Perşembe

Ne güzel bir tadı vardır yaşanmışlıkların

1 Şubat 2019, Cuma

Karar verin! Bu hayat sizin

23 Ocak 2019, Çarşamba

Mavi Gözlü Dev 117 yaşında

17 Ocak 2019, Perşembe

Soğuk hava etkisi

10 Ocak 2019, Perşembe

Yeni Şeyler Söylemek Lazım

5 Ocak 2019, Cumartesi

DOĞRU NEFES ALMAK

28 Aralık 2018, Cuma

Hava soğuktu, unutulanlar çoktu

14 Aralık 2018, Cuma

En değerliye...

7 Aralık 2018, Cuma

Ve insan, yeryüzünün efendisi

30 Kasım 2018, Cuma

Âh mine’l Aşk.. Kalbe düşmüş üç harfli bir imza..

23 Kasım 2018, Cuma

Muhabbet-i Hüzün

16 Kasım 2018, Cuma

Nefes kadar kısa..

9 Kasım 2018, Cuma

Yeterince olmak, "En" gerçek olmak

2 Kasım 2018, Cuma

Kişiden, kişiye değişken kişilik

26 Ekim 2018, Cuma

"İki portakal ye geçer"

19 Ekim 2018, Cuma

Hayat kısa, güzel yaşamak, değer vermek gerek

12 Ekim 2018, Cuma

Sesi, yüzü gider, kokusu kalır

5 Ekim 2018, Cuma

"Güneş-Ana"

30 Eylül 2018, Pazar

Özlemle Anıyoruz

28 Eylül 2018, Cuma

DOLMUŞ GÜNLÜĞÜ

21 Eylül 2018, Cuma

Susarsınız

7 Eylül 2018, Cuma

Dün gitti, Yarın gelmedi; Anı yaşa!

31 Ağustos 2018, Cuma

Öyle Bir ''An''da !

17 Ağustos 2018, Cuma

Her açıdan sosyal medya

10 Ağustos 2018, Cuma

Güneşe gülümseyin bu sabah

3 Ağustos 2018, Cuma

Ne geride kalan, ne de ileride sana sunulacak olan..

27 Temmuz 2018, Cuma

Biraz daha zaman olsa ...

20 Temmuz 2018, Cuma

Empati Sendromu

13 Temmuz 2018, Cuma

Sadece Çocuktum

6 Temmuz 2018, Cuma

Yorduk kendimizi, yorulduk!

29 Haziran 2018, Cuma

Hayaller kurun çocuklar

22 Haziran 2018, Cuma

Hafızalar da anlamlı kalsın diye

13 Haziran 2018, Çarşamba

Bize biraz huzur gerek

9 Haziran 2018, Cumartesi

Unutmayın! "Mutluluk genç tutar insanı"

29 Mayıs 2018, Salı

Teşekkürler Memur Bey..

11 Mayıs 2018, Cuma