Takip Et

Ayhan YILDIZ

Hatmi şekeri testi

11 Mayıs 2019, Cumartesi

     

Biz Türkler ‘Hatmi Şekeri’ diyoruz. Orijinali; marshmallow. Çocuklar çok seviyor. Büyükler mangal bile yapıyor. Bu şekerle ilgili çok önemli bir test olduğunu biliyor muydunuz?
“Kuşak farkı” deriz daha çok “kuşak çatışması’ diye dile gelir. Babalar oğullarıyla, kızlar anneleriyle bu tabir yüzünden çok karşı karşı karşıya gelir. Toplumda bir nevi ayrımcılık olarak değerlendirilen bu durumdan daha kötüsü var: Sınıfsal farklılık.
Zenginler-Fakirler
Eğitimliler-Cahiller
Birçok şekilde ayırt edilebilir ama en önemlisi varlık ve darlık noktasında yaşanıyor. Bununla ilgili Amerikalı psikologların geliştirdiği bir test de var. “Marshmallow Testi” diyorlar. Biz “Hatmi Şekeri Testi” diyebiliriz.
İyi imkanlarla, eğitimli bir ailede yetişen çocukla, güç koşullarda eğitimsiz bir ailede yetişen iki çocuğun önüne birer tane bu şekerden koyuyorlar. “2 saat yemeden bekleyen ikincisini yeme hakkı kazanacak” diyorlar.
İyi imkanlarla, eğitimli ailede yetişen çocukların büyük bir bölümü bekleyebiliyor ve ikinciyi yeme hakkı elde ediyor.
Güç koşullarda eğitimsiz ailelerde yetişen çocukların büyük bir bölümü de “Ne olur ne olmaz, bunu da elimden almasınlar!” düşüncesiyle hemen yiyiveriyor.
Zor şartlarda yetişen insanların kaybetmelerinin en önemli nedenlerinin başında da bunun geldiği söyleniyor.

Kazanmak için; beklemeyi bilmek ve sabırlı olmak gerekiyor. Yazarın Tüm Yazıları

2023

22 Mayıs 2019, Çarşamba

Hayvan terli

17 Mayıs 2019, Cuma

DUT YAPRAĞI NEYMİŞ BE!

15 Mayıs 2019, Çarşamba

Hatmi şekeri testi

11 Mayıs 2019, Cumartesi

Atatürk Kahvesi

10 Mayıs 2019, Cuma