Takip Et

Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı [email protected]

“İş güvenliği maliyetinizi düşürür”

30 Aralık 2014, Salı

     

"Önlemek ödemekten daha ucuz ve insanidir."

Rekabet koşullarında işletmeler maliyetlerini en alt seviyede tutmak için sürekli çalışma yapmaktadır. Son zamanlarda iş sağlığı ve güvenliği konusu da bir maliyet kalemi olarak bütçelerde yer almakta, alınan önlemlerin maliyeti, toplam maliyet içerisinde kayda değer bir seviyeye gelmektedir. Her ne kadar ilk bakışta maliyetleri artıran bir unsur gibi görünse de bu önlemlerin alınmadığı durumlarda meydana gelebilecek beklenmedik olaylar ve iş kazaları sebebiyle üretim çalışmaları zora girecek, planlanan üretim miktarı ve maliyetlerde ciddi farklılıklar meydana getirecektir. Böylesi olayların sık yaşandığı işletmelerde ise çalışan maliyetleri yükselecek, yetişmiş personel bulma sıkıntıları yaşanacak, çalışanların motivasyonu düşecek, çalışan ile işveren arasındaki ilişkiler zedelenecek ve sonuçta verimlilik ciddi şekilde azalacaktır.

İş kazaları nedeniyle oluşan ilave maliyetler, "doğrudan maliyetler" ve "dolaylı maliyetler" olarak iki ana bölümden oluşuyor. İş kazası maliyetlerini bir buz dağına benzetmemiz mümkündür.

Doğrudan maliyetler buz dağının görünen yüzüdür. Somut maliyetler olup hesaplanabilir özelliği vardır. Sigorta şirketleri ile karşılamak mümkündür. Sebep olduğu durumlardan bazıları; çalışan için, acı çekme, gelir kaybı, işini kaybetme. İşveren için, iş gücü kaybı, tedavi masrafları ve tazminat, hasar gören makinelerin tamiri veya yenilenmesi, üretimdeki duraklama, yasal yükümlülükler ve mahkeme masrafları olarak sayılabilir.

Dolaylı maliyetler buz dağının görünmeyen yüzüdür. Sebep olduğu durumlardan bazıları; kaza sırasında yardıma gelen çalışanların verimlilik kayıpları, kazalı çalışan yerine yeni çalışanın bulunması ve yetiştirilmesi, yeni çalışanın alışma dönemindeki verim kaybı, mevzuat yükümlülüklerini yerine getirirken oluşan ek külfet, kazalı çalışanın veriminin azalmasının maliyeti, kaza sonrası moral bozukluğunun sebep olacağı yeni iş kazalarının maliyeti ve tüm çalışanların motivasyon kaybı nedeniyle verim kayıpları sayılabilir. Çoğu zaman ihmal edilir. Fakat ihmal edilemeyecek kadar büyük olduğunu yapılan araştırmalar gösteriyor. Araştırmalara göre dolaylı maliyetler doğrudan maliyetlerin 4 ile 10 katı daha yüksektir.

İş kazaları çalışan ve işverenin yanında, ülkemize ve toplumumuza da çok ciddi kayıplar yaşatmaktadır. Bu yıl yaşadığımız Soma, Ermenek, Asansör ve diğer küçük kazalarda, basın, devlet kurum yönetici ve çalışanları, kazalanan çalışanların yakınları, halkımız, kaza yerinde ve televizyon karşısında üzüntüye kapılarak yaşam ve iş motivasyonları etkilenmiştir. Ayrıca böylesi kazalar uluslararası düzeyde ülkemizin prestijini de sarsmaktadır.

Şimdiye kadar anlattıklarım, yazıma başlarken yazdığım anlamlı cümlenin "ödemek" kısmıydı. Hiçbir işveren ve hiçbir toplum bunları ödemeyi göze almak istemez. Bunun için de daha ucuz ve insani olan "önleme"yi, fabrikamızın, dükkanımızın, büromuzun ve evimizin bir olmazsa olmazı kabul etmemiz gerekiyor.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliğinin sağlanması için hem işverenlerin tutumlarını değiştirmesi hem de çalışanların davranışlarını değiştirmesi gerekmektedir. Artık günümüz dünyasında iş güvenliği uygulamaları bir yasal külfet olarak değil, iş dünyasının zorlu koşullarında ve rekabette ekonomik faydaları ile avantaj sağlayacak bir unsur olarak görülmeye başlamalıdır.

Yeni Yılda Sağlıklı, Mutlu ve Kazasız günler geçirmenizi dilerim.Yazarın Tüm Yazıları

1TEMMUZ TELAŞI

4 Temmuz 2016, Pazartesi

1 TEMMUZ'A DİKKAT

27 Haziran 2016, Pazartesi

Tarım işçileri ve kayıt dışılık

27 Temmuz 2015, Pazartesi

Partilerin iş güvenliği seçim taahhütleri

6 Temmuz 2015, Pazartesi

Sahip çıkılmalı

15 Haziran 2015, Pazartesi

İş güvenliği evde başlar

25 Mayıs 2015, Pazartesi

Yeni Torba Yasa

27 Nisan 2015, Pazartesi

"İş Sağlığı"

16 Mart 2015, Pazartesi

Neden yazıyorum?

9 Mart 2015, Pazartesi

Yeni Maden Kanunu

23 Şubat 2015, Pazartesi

Bina yıkımlarında asbest tehlikesi

16 Şubat 2015, Pazartesi

Securitex Euroasia 2015 Fuarı

2 Şubat 2015, Pazartesi

UYGULANAMAYAN MEVZUAT - 3

19 Ocak 2015, Pazartesi

UYGULANAMAYAN MEVZUAT - 2

12 Ocak 2015, Pazartesi

UYGULANAMAYAN MEVZUAT - 1

5 Ocak 2015, Pazartesi

“İş güvenliği maliyetinizi düşürür”

30 Aralık 2014, Salı

Bulvar binalarındaki çalışmalara dikkat

22 Aralık 2014, Pazartesi

Önce güvenlik kültürü

15 Aralık 2014, Pazartesi

4-5 Aralık Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi

8 Aralık 2014, Pazartesi

ILO'nun 167 Sayılı Sözleşmesi Onaylandı

1 Aralık 2014, Pazartesi

Denizaltında Üretim

25 Kasım 2014, Salı

Bana Bir şey Olmaz !

17 Kasım 2014, Pazartesi

Aydın'da bir İş Güvenliği Derneği doğdu

10 Kasım 2014, Pazartesi

Soma, Ermenek ve Önlem Kültürü Eksikliği

3 Kasım 2014, Pazartesi

Risk analizi ocak söndürebilir!

27 Ekim 2014, Pazartesi

İzmir İSG Zirvesi

20 Ekim 2014, Pazartesi

Risk analizin nerede?

13 Ekim 2014, Pazartesi

6331

29 Eylül 2014, Pazartesi