Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı a.hakanture@altinisikosgb.com.tr

UYGULANAMAYAN MEVZUAT - 3

19 Ocak 2015, Pazartesi

     

Yazı dizimin son bölümünü önerilere ayırdım.

Çoğunluğu genç ve dinamik bireylerden oluşan toplumumuz yenilikleri çabuk kabul ediyor. Globalleşen dünyaya en iyi ayak uyduran ülkelerden biri, bizim ülkemiz. Teknolojinin getirdiği yeniliklere çabuk adapte oluyoruz. Ama bunları yaparken üretimden uzaklaştığımızı, geleneksel yapımızı terk ettiğimizi, tüketim toplumu olma yolunda hızla ilerlediğimizi söylemeden geçemeyeceğim.

"Mevzuatlara uymama konusu araştırılmalı"

Yeniliklere adapte olmada sorunu yaşamayan halkımızın mevzuata uyum konusundaki direniş ve ön yargısı araştırılmalıdır. İş güvenliği mevzuatımızın neredeyse eksiksiz olduğu ülkemizde uygulamalardaki sorunlar ve yaşanan iş kazalarının hız kesmemesi ciddi olarak araştırılması gereken bir konudur. Yazı dizimin birinci bölümünde bahsettiğim bazı işverenlerin mevzuatı uygulama yerine kanunun boşluklarını arama psikolojisi, mevzuatı uygulayan işyeri oranının düşüklüğü gibi konuların bilimsel olarak araştırılması için komisyonlar kurulmalı diye düşünüyorum.

"Mevzuatlara uyum teşvik edilmeli"

Yakın zamanlı bir örnek vermek gerekirse; Soma kazası sonrası bazı mevzuat değişiklikleri için torba yasa ile yeraltı maden ocağında çalışan işçi için en düşük ücret olarak asgari ücretin iki katı ve gün boyunca 3 vardiya yerine 4 vardiya çalışma düzeni getirildi. Aydın Linyit A.Ş. de dahil olmak üzere birçok firma maliyetlerin yükselmesi nedeniyle işletmelerini kapatarak çalışanları işten çıkardı. Böylesi keskin çizgileri olan mevzuat değişikliklerinde teşvik sistemi getirilerek ilave olarak getirilen bir vardiya çalışanın SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi vb. teşvikler, işverenin iş yerini kapatmasının önüne geçecek, geçişin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

"Mevzuat Kültürü"

Tüm hayatımızı düzene sokan kural ve kaideleri içeren mevzuat bilincimizin, okul döneminde, üniversitede oluşması önemlidir. Kültür olarak oluşması için okulda ders, yazılı ve görsel basında bilgilendirme, halkın çoğunlukla izlediği televizyon programlarında konunun kısaca işlenebilmesi mevzuat kültürümüzün oluşmasında önemli bir destek olacaktır.

Ülke olarak; mevzuatlar varsa neden uygulanmıyor, uygulamayanlar neden cezalandırılmıyor, uygulanmayacaksa ve ceza olmayacaksa neden mevzuat yapılıyor kısır döngüsünden bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

Kazasız bir hafta diliyorum.

 

"HAFTANIN BAZI ÖNEMLİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ KAZASI HABERLERİ"

14.01.2015 Tatvan'a bağlı Güreşçi köyünde tamirat amacıyla yüksek gerilim hattının bulunduğu elektrik direğine çıkan VEPSAŞ elektrik firması çalışanı elektrik akıma kapılarak hayatını kaybetti.

14.01.2015 Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde İstiklal Mahallesi Kepirtepe mevkisindeki bir kereste atölyesinde çalışan bir işçi ağaç kesme makinesinde tomruk keserken, dengesini kaybederek makinenin üzerine düştü ve hayatını kaybetti.

 

"HAFTANIN TEHLİKELİ ÇALIŞMA FOTOĞRAFI"

"İp Cambazı Değil, İnşaat İşçisi"

13.01.2015 Üsküdar'da can güvenliğini hiçe sayıp 4 katlı bir binanın çatısında yıkım çalışması yapan bir işçi yürekleri ağza getirdi.

 

"KOMİK AMA GERÇEK"  İş Güvenliğinin Böylesi...