Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı a.hakanture@altinisikosgb.com.tr

Bina yıkımlarında asbest tehlikesi

16 Şubat 2015, Pazartesi

     

Kentsel dönüşüm çerçevesinde olsun, eskiyen bina sahiplerinin müteahhit ile anlaşıp binalarını yenileme sürecinde olsun, son zamanlarda tüm Türkiye'nin bir şantiye alanına döndüğünü görüyoruz. Daha önce bina dış cephe çalışmalarındaki tehlikelerden bahsetmiştim. Bu yazımda, özellikle bina yıkımlarında ortaya çıkacak olan asbest tozlarının solunması ile kanser vakalarının artacağından söz etmek istiyorum.

Lifsi yapısı nedeniyle solunduğunda akciğerlerde tahribat yapma özelliği bulunan asbest ve türevlerinin kullanımı ve üretimi ülkemizde 2010 yılında yasaklandı. Birçok ülke de uzun yıllar önce yasakladı bu malzemeyi. Peki asbest nerelerde kullanıldı da bina yıkımlarında karşımıza çıkacak diyorsunuz. Eski su boruları, eternitler, levhalarda kullanıldığı gibi zaman zaman çimentoya katkı malzemesi olarak da girdi. Şimdi bina yıkımlarındaki toz bulutu içerisinde asbest partiküllerinin bulunma olasılığı yüksek.

Bina yıkımlarında asbestli malzemelerin kontrollü bir şekilde sökülmesi şarttır. Bunun için yapılması gerekenler, 18.03.2004 tarihli "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" ve 25.01.2013 tarihinde yürürlüğe giren "Asbestle Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik"lerinde detaylı olarak belirtilmiştir. Bu konuya özel Risk Değerlendirmesi yapmak, Asbest varlığı ile ilgili ölçümler yapmak, yıkım alanında tozun kalkması önlenmek, çalışanların yüksek koruma özellikli maske kullanmaları sağlamak önemlidir.

Bina yıkımlarının yanında geçmekte olanlar için de bir önerim var; Yolunuzun üzerinde bir bina yıkımına denk gelirseniz derhal oradan uzaklaşın, kendinize başka bir güzergah belirleyin.

Kazasız bir hafta diliyorum.

 

"HAFTANIN BAZI ÖNEMLİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ KAZASI HABERLERİ"

09.02.2015 Samsun'da seyir halindeki TIR'ın çekicisinin çıktığı hidrolik dorsenin üzerindeki operatör düşerek hayatını kaybetti.

07.02.2015 Muğla'nın Fethiye ilçesinde, özel bir şirkete ait krom madeni ocağında yerinden sökülen kaya parçasının altında kalan işçi öldü.

05.02.2015 Özel bir şirkete ait bir tersanede taşeron firmaya bağlı çalışan temizlik işçisi 19 yaşındaki Haşim Taşkın, yağmur sularını temizlemek için çıktığı gemiden düşerek hayatını kaybetti.

 

"HAFTANIN TEHLİKELİ ÇALIŞMA FOTOĞRAFI"

02.02.2015 Beyşehir'de bir binada baret ve güvenlik kemeri olmadan yıkım yapan işçiler, ortaya tehlikeli ve ilginç görüntülerin çıkmasına neden oldu.

"KOMİK AMA GERÇEK"