Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı a.hakanture@altinisikosgb.com.tr

Risk analizin nerede?

13 Ekim 2014, Pazartesi

     

Ülkemizde birçok insan, Risk Analizi'ni 2013 yılı başında duydu. İş güvenliğinin temelini oluşturan Risk Analizi ne demek, öncelikle onu açıklamak istiyorum. İşletmede çalışanların karşılaşacakları tehlikelerin belirlenip derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalardır. Birçok işyeri risk analizini yaptı, yaptırdı.

Çalışma Bakanlığı, apartmanlardan diş kliniklerine, kasaplardan kuaförlere 17 tane Risk Analizi klavuzu yayınladı ki özellikle küçük işletme sahipleri bunları kullanarak kendi risk değerlendirmelerini hazırlamış oldular. Orta ve büyük ölçekli işletme sahipleri ise Risk Analizi'ni İş Güvenliği Uzmanları'na yaptırdılar.

Risk Analizi'ni yapan veya yaptıranlar için problem yok. Mevzuat da bunu istiyor. Yapmayanlar için de yüksek idari para cezaları var. (Bu konuyu bir sonraki yazımda işleyeceğim)

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki tüm işletmelerin sürekli iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile çalışma zorunlulukları başladı. Bu sınıftaki işletmelerin Risk Analizleri, hizmet veren iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekiminin içinde olduğu bir ekip tarafından yapıldı veya yenilendi.

Aslında sorun tam da burada başlıyor. Risk Analiz'leri bir kitap gibi işletme raflarında yerini alıp tozlanıncaya kadar burada beklemeyecek.

Risk Analizi dinamik olmalı.

Risk Analizi her yapılan iyileştirmede düzenlenmeli.

Risk Analizi sürekli iyileştirmenin bir eseri olarak elden düşmemeli.

Çalışma Bakanlığı'nın yayınladığı Risk Analizi klavuzlarını kullanan veya İş Güvenliği profesyonelleri (iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi) ile çalışan işletme sahipleri, Risk Analizlerini tozlu raflardan indirmenin zamanı geldi, düzeltmeleri işleyin veya işletin. Düzeltici faaliyetlerinizi kayıt altına alın.

Şunu da unutmayın! İş güvenliği çalışmalarınızı yaptırdığınız iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ne yapması gerektiğini ve neler yaptığını bilin ve mevzuatı öğrenin. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda da belirtildiği gibi bütün yükümlülüklerden işveren sorumludur.

Önümüzdeki yazımda Risk Analizi'nden bahsetmeye devam edeceğim.

İş Kazalarının yaşanmadığı bir Türkiye dileğiyle.

NOT: Aklınıza takılan konularla ilgili tarafıma mail atabilirsiniz.