Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı a.hakanture@altinisikosgb.com.tr

Neden yazıyorum?

9 Mart 2015, Pazartesi

     

İş Güvenliği konuları ve sektörü ne kadar hareketli de olsa, her hafta yeni konu bulmakta zorlandığımı belirtmek isterim. Aslında konu çok ama İş Güvenliği odaklı ve birçok kişiye hitap edecek konuları seçmeye çalışıyorum.

Yazılarıma olumlu olumsuz geri dönüşler alıyorum. Özellikle bazı yazılarımın "makale tadında" olması ise göreceli olarak kimine göre olumlu kimine göre olumsuz eleştiri alıyor.

Bilgi toplumunda yaşıyoruz. Bilgi çok değerli. Bilgiyi yerinde ve zamanında kullanmak çok önemli. Benim köşe yazılarımdaki amacım "bilgi vermek" temeline dayalı. Tek arzum da işinize yarayacak bu bilgileri yeri ve zamanı geldiğinde kullanmanız.

Bu dönem için İş Güvenliği Sektörü'nün birkaç önemli "bilgi"sini aşağıda paylaşmak istiyorum;

- Soma ve Ermenek kazaları sonrasında açıklanan İş Güvenliği Önlem paketi (başbakan Davutoğlu bizzat kendisi açıklamıştı) çerçevesinde 2014 yılında yayımlanması düşünülen Torba Yasa, önceliklerin İç Güvenlik Paketi ve diğer konulara kayması ve seçim arifesinde olmamız nedeniyle uzadı. Torba Yasa radikal değişiklikler ile geliyor, çıktığında buradan paylaşacağım.

- İş Güvenliği derneklerinden İsg-Heder'in, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü'müz Sn. Kasım Özer ile yapmış olduğu röportajda bakanlığın Mart ve Nisan aylarında sayıları 2 bine ulaşan OSGB'leri (Çalışma Bakanlığı Onaylı İş Güvenliği Hizmet Firmaları) denetleyecek.

"Neden Yazıyorum"un cevabı bilgi vermek ve bilgi verme işini kendime görev edinmem. Bir de bu işin algı yönetimi ve sosyal sorumluluk ayağı var. Vermiş olduğum "Haftanın İş Kazası" haberleri ile algının İş Güvenliği üzerinde olmasını sağlamak, "mevzuat gereği alınması gereken önlemler neticesinde bu kazaların hiçbiri olmazdı, bu işçiler ölmezdi" dedirtmek, "Tehlikeli Çalışma" fotoğrafları ile "böyle çalışma olmaz" dedirtmek, İş Güvenliği konularında, birçok İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin sosyal sorumluluk almasını sağlayıp, sektörün gelişimi için elimden geleni yapmak da yine görevlerim arasında. Bunu Aydın ilinde elimden geldiğince yapıyorum, umarım diğer illerde de yapan birileri vardır.

Kazasız bir hafta diliyorum.

"HAFTANIN BAZI ÖNEMLİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ KAZASI HABERLERİ"

07.03.2015 Denizli'nin Serinhisar ilçesi Leblebiciler Sanayi Sitesindeki bir inşaatının dış cephesindeki iskelede çalışan işçi, dengesini kaybederek ikinci kattan zemine düşerek hayatını kaybetti.

05.03.2015 Aydın'ın Didim İlçesinde Didim Belediyesi tarafından, "Altınkum'u Güzelleştirme" projesi kapsamında kaçak yapıların yıkımı sırasında göçük meydana geldi. Göçüğün altında kalan yedi işçiden biri hayatın kaybetti, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.

04.03.2015 Adana'da yapımı süren adliye sarayı inşaatında kafasına çelik kalas düşen bir işçi hayatını kaybetti.

27.02.2015 Manisa'nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren İmbat Madencilik A.Ş.'ye ait kömür ocağındaki iş kazasında bir işçi hayatını kaybetti.

23.02.2015 Konya'da Selçuk Üniversitesi Kampusu içerisinde yapımı devam eden derslik inşaatında dış cephe izolasyonu yapan bir işçi, iskele üzerinde çalışırken dengesini yitirince düştü. Yaklaşık 7 metre yükseklikten iskele demirlerine çarparak toprak zemine düşen ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan inşaat işçisi kurtarılamadı.

16.02.2015 Kütahya 1 nolu OSB'de bir yemek fabrikasında çalışan bayan işçi, birinci kata yemek çıkartmak için yük asansörüne bindi. Kafasını asansöre çarpıp ağır şekilde yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan bayan işçi hayatını kaybetti.

"HAFTANIN TEHLİKELİ ÇALIŞMA FOTOĞRAFI"

"Yedi Katlı İnşaatta Tehlikeli Çalışma"

07.03.2015 Bursa’da yedi katlı bir inşaatın en üst katındaki tehlikeli çalışmayı yapan iki inşaat işçisi, tedbirsiz şekilde çalışınca görenleri korkuttu. İşçilerden biri, sağ eliyle tahtaya tutunup sol eliyle çivi çakıyor. Diğeri ise üstte hiçbir tedbir almadan, altta çalışan işçinin üzerinde tehlikeli bir yerde kalıp çakıyor. Özel bir inşaatta yapılan bu tehlikeli çalışma, görenlerin tepkisini çekti.