Alkan Hakan TÜRE
Maden Mühendisi - A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı a.hakanture@altinisikosgb.com.tr

Securitex Euroasia 2015 Fuarı

2 Şubat 2015, Pazartesi

     

29 Ocak - 01 Şubat tarihleri arasında Ankara Congressium Kongre Merkezi'nde gerçekleşen SECURITEX EUROASIA 2015 Fuarına katıldım. Fuarda Güvenlik Sistemleri firmaları ile İş Güvenliği Malzemeleri Firmaları, İş Güvenliği Hizmet Firmaları, İSAG Derneği standları vardı.

"İSG YAZILIMLARI"

Uzun zamandır takip ettiğim konulardan biri de İsg Yazılımları. Birçok konu ve sektörde işleri kolaylaştırmak ve raporlamalar yapmak için kullanılan yazılımlar İSG sektöründe de yerini almaya başladı. 6331 kanununun yürürlükte olduğu 2,5 yıldır yaklaşık 20 adet yazılım piyasaya sürülmüş. Bu yazılımlardan 2 tanesini fuarda inceleme fırsatı buldum.

DrUz adlı İSG yazılımı tamamıyla PC tabanlı çalışıyor. Yazılımların çoğunlukla web tabanlı yazıldığı günümüzde neden PC tabanlı yazılım ile piyasaya girdiklerini sordum firma yetkililerine. Akciğer filmleri ve çok yer kaplayan fotoğraflar da dahil birçok bölümü olan programın kullanımında Türkiye'deki internet altyapısı ile zorlanabileceğini, web tabanlılara göre daha güvenli olduğunu söylediler. İşletmede bir risk analizi yaparken, aynı rapor içinde bile birkaç yöntem kullanılabiliyor yazılımda. Alt yapısında yüklü binlerce veriden çoktan seçmeli kullanılarak yapılıyor birçok işlem. İlgili mevzuat paragrafını, msds formunu programın içinde yüklü olan ve sürekli güncellenen verilerin içinden bulup yerinde kullanabiliyorsunuz. Sürekli güncellenen ve 1,5 yılda 43 değişim ile 4.3. versiyonuna ulaşan programın web sitesindeki demosu sınırlı süreli tam versiyon olarak kullanılabiliyor. Fuarda stand açan İSG yazılım firmalarından diğeri Meditek, web tabanlı bir yazılım ve diğerinde olduğu gibi birçok konuyu içinde barındırıyor.

"SEMİNERLER"

Fuarların ayrılmaz parçası olan bilgilendirme seminerlerinin bu fuardaki mimarı İSAG Derneği. Derneğin organize ettiği seminerde İSG Yazılımlarından İş Güvenliği Uzmanlarının saha uygulamalarında dikkat edeceği hususlara, Madenlerde ve İnşaatlarda İş Güvenliği Uygulamalarından İş yerlerinde yangın ve patlamaya karşı alınacak önlemlere birçok konuda, konuların uzmanları ve eğitmenleri bilgilendirmede bulundular. Seminerdeki sunumlar derneğin web sitesinde paylaşılacak.

Kazasız bir hafta diliyorum.

"HAFTANIN BAZI ÖNEMLİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ KAZASI HABERLERİ"

31.01.2015 Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Gelik İşletme Müdürlüğü maden ocağında tavandan düşen kömür ve taş yığınlarının altında kalan 2 çalışan yaralandı.

30.01.2015 Gaziantep’te, çalıştığı fabrikada yük asansörü ile duvar arasında kalan bir işçi ezilerek hayatını kaybetti.

30.01.2015 Gaziantep’te, çalıştığı yem fabrikasında mısır yığınının altında kalan işçi hayatını kaybetti.

27.01.2015 Bursa'da bir apartmanın çatısında oğluyla birlikte çatı kaplama işi yapan 45 yaşındaki Kazım Çoban, dengesini kaybederek düştü.

26.01.2015 Keşan- İpsala karayolu üzerinde kurulu bir fabrikada çalışan Yasin Yetiş (41) kaynak yaptığı sırada, park halinde duran bir kamyonetin hareket etmesi ile altında kalarak hayatını kaybetti.

23.01.2015 Elazığ’da bir yem fabrikasında yem karma makinesini temizlediği sırada makinenin içerisine düşen Emrah Ataş (18), iki bacağını makineye kaptırdı. Yaklaşık 3 saat süren kurtarma çalışmalarının ardından sıkıştığı makineden çıkarılan genç, Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

22.01.2015 Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde bir demir çelik fabrikasında demir eritme işlemi yapıldığı sırada oluşan alev patlaması sonrası ocak yakınında bulunan 2 çalışan ağır yaralandı.

"HAFTANIN TEHLİKELİ ÇALIŞMA FOTOĞRAFI"

"Canlarını Hiçe Sayarak çalışıyorlar"

26.01.2015 Mersin’in merkez Yenişehir ilçesinde bir caminin kubbesinde iş güvenliği almadan çalışma yapan işçiler, yürekleri ağza getirdi. Özellikle bazı işçilerin kubbenin tepesinden kayarak aşağı inmesi görenleri hayrete düşürdü.

"KOMİK AMA GERÇEK"