Ziraat Fakültesi, yeni analiz cihazı ile üreticilerin hizmetine hazır

17 Mayıs 2022, Salı 10:43

     


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi üreticilere daha iyi hizmet vermek amacıyla yeni almış olduğu ICP-OES cihazı ile analiz işlemlerine başladı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Cihaz ile ilgili bilgi veren Dekan V. Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu ve Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Aydın, aletin temin edilmesinde destekleri olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ve Rektör Yardımcılarına teşekkür etti.

Bölgeye ve üreticilere analiz olarak; toprak, bitki, tarımsal ürünler, gıda ürünleri, canlı dokular, jeolojik numuneler, yağlar, çevresel numuneler ve su numunelerinde elementel analizler işlemlerini yapacaklarını belirten Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu ve Prof. Dr. Gönül Aydın, “Yapılacak olan analizler ile gübre kullanımındaki maliyetlerinin azaltılacak. Üreticilere en uygun gübrenin kullanım önerilerinin yapılacak, gereksiz gübre kullanımının önüne geçilecek, su kaynaklarının korunması, çevre kirliliğinin tespit edilmesinde ve yönetilmesinde katkı sunulacak.” şeklinde konuştu.

Analiz yaptıracak olan üreticileri Ziraat Fakültesine beklediklerini ifade eden

Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, analizler ve ücretlendirme hakkında bilgilerin Ziraat Fakültesi internet sayfasında olan https://akademik.adu.edu.tr/fakulte/ziraat/ yer aldığını belirtti. (HAZEL BAYIK)  
Son Eklenen Haberler