Veli YALÇIN
Sosyal Hizmet Uzmanı

YUNANİSTAN'IN BAŞKENTİ : ATİNA

4 Temmuz 2017, Salı

     

“Dünyadaki yüzbin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” 
           RyuMurakami


Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. Limanı olan Pire'ye 7 kilometre uzaklıktadır.
 Modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena'dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Kentin yüzölçümü 39 km²’dir.
2000 yılında hizmete giren Atina metrosu toplam 47 km uzunluğunda 2 hattan oluşur. 2001'de hizmete giren Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı, şehrin doğusundadır.
( Efsaneye göre Atina'nın anlamı Athena'nın Şehri'dir. Mitolojide Atina şehrine ismin verilmesi tanrılar arasındaki müsabaka sonucu olmuştur. Denizler Tanrısı Poseidon şehre sahip olabilmek için üç dişli yabasını kayaya vurmuş ve vurduğu yerden at ortaya çıkmış, bazı söylencelere göre de su kaynağı fışkırmıştır. Bunun üzerine Zekâ Tanrıçası Athena, yaldızlı mızrağını yavaşça yere dokundurmuş, oradan dalları pıtrak gibi olgun meyvelerle dolu gümüş yapraklı güzel bir zeytin ağacı bitmiştir. İnsanlar zeytin ağacını daha yararlı bulup beğendiklerinden şehir Atina adını alıp Athena'nın olmuştur.)
Atina şehri olağanüstü kaçak göç alıyor. Hem Avrupa’nın açılış kapısı oluşu, hem AB üyeliği hem de çoklu deniz kıyıları Yunanistan’ı ve elbette Atina’yı milyonlarca Afrikalı ve Orta Doğulu için umut kapısı yapmıştır.
Yunanistan’ın para birimi Euro’dur.
Atina’da gezebileceğiniz bidünya yer var. Tarihin içinde dolaşabilir ve sokaklarında korkmadan kaybola bilirsiniz. 

Akropolis: Atina’nın tam merkezinde ve Atina’da görülmesi gereken yerler listesinin başında bir tarihi hazine. Akropolis’in ismi, Yunanca’da akro “yüksekte olan” ve polis “şehir” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Parthenon (Pantehon): Akropolis’teki en önemli yapıdır. Athena’nın uğruna inşa edilmiş, topraklara sahip olan ülkelerce tarih boyunca camii ve kilise olarak da kullanılmış önemli bir yapı. Yapının  birçok parçası dünyadaki birçok güzellik gibi çalınmış ve şu an British Museum‘da bulunmaktadır. Parthenon, “Bakirenin Tapınağı” anlamına gelir.

Monastiraki ve Plaka: Atina’da Alışveriş, yeme içme ve eğlence merkezi. Trafiğe kapalı alanlarda rahatça dolaşılabilir. 

Syntagma Meydanı (Ana Yasa Meydanı): Atina’nın en önemli meydanı Yunanca’da Anayasa Meydanı anlamına gelir. Meydanın hâkim yapısı parlamento binasıdır. Binanın meydana bakan ön cephesinde Meçhul Asker Anıtı yer alır. Parlamentoyu koruyan askerlerin (evzoneler) nöbet değişimi töreni oldukça ilgi çekicidir. Ponponlu ayakkabılar ve pileli etekler, askerlerin geleneksel kıyafetleridir. Nöbet değişimi her saat başı gerçekleştirilir ve Atina’da mutlaka izlenilmesi gereken bir etkinliktir.

Panathenaic Stadyumu:  1896’daki ilk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.  Şehrin en önemli yapılarındandır, diyebiliriz.

Zeus Olympias Tapınağı : Bugün sadece 15 sütunu kalan bu devasa tapınak Zeus’a adanmıştır. 250 m uzunluğunda, 130 m genişliğinde ve 17 m yüksekliğinde sütunları olan bu tapınağın yapımına M.Ö. 6. yüzyılda başlanmış ve yapı, Hadrianus döneminde bitirilebilmiştir. Tapınak, günümüzde ilk yapım özelliklerinin çoğunu kaybetmiş olsa da hâlâ görülmeye değer bir Antik Yunan yapısı özelliğini taşımaktadır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi : Atina Arkeoloji Müzesi Atina'na şehrinin tam merkezindedir. Ulusal Arkeoloji Müzesi Yunanistan'ın en büyük, dünyanın da en önemli müzelerinden biridir. 11 binden fazla tarih öncesi dönemden Geç Antik döneme kadar eserin sergilendiği müze 8000 metre karelik bir alan üzerine inşa edilmiştir.

 

SON İSTEK

Şiire, aşka ve ölüme inanıyorum, diyor,
işte bu yüzden ölümsüzlüğe de inanıyorum.
Bir dize yazıyorum, dünyayı yazıyorum; ben varım; dünya var.
       
Bir ırmak akıyor serçe parmağının ucundan.
Yedi kere bu ırmak gökyüzünün mavisi. Yeniden
ilk gerçek oluyor bu arılık, bu benim son dileğim.

YAZININ DETAYLARI İÇİN TIKLATINYazarın Tüm Yazıları
KASTAMONU
KARTPOSTAL ŞEHİR: KARLOVY VARY
ANADOLU’NUN ALKATRAZI: TARİHİ SİNOP CEZAEVİ
AMASYA
ADI GİBİ ŞİRİN BİR KÖY: ŞİRİNCE
“KUZEY’İN VENEDİK’İ: PETERSBURG
“ DÜNYANIN 8. HARİKASI ”: ARAPAPIŞTI KANYONU
DONDURMANIN BAŞKENTİ : KAHRAMANMARAŞ
DOĞU’NUN PARİS’İ: GAZİANTEP
HÜZÜNLÜ HİKAYENİN EV SAHİBİ : AKDAMAR ADASI VE KİLİSESİ
BİN TANRILI HİTİT BAŞKENTİ : HATTUŞAŞ
AKŞEHİR’LİLERİN NASRETTİN HOCA’YA SAYGISI : GÜLMECE PARKI
ONİKİ ADALARIN EN KÜÇÜĞÜ : MEİS ADASI
“MİLYON KALPLİK ŞEHİR” : ZAGREB
KANALLAR ŞEHRİ : VENEDİK
KÜLTÜRÜN VE TARİHİN İÇ İÇE OLDUĞU BİR ŞEHİR : LVİV
“PARK İÇİNDEKİ ŞEHİR: KİEV”
"Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli": MİNİATÜRK
YUNANİSTAN'IN BAŞKENTİ : ATİNA
BEYAZ ŞEHİR: BELGRAD
TARİH KOKAN ŞEHİR: EDİRNE
'Müze' mezarlık: (Genç kızlar)
ÜNLÜ COĞRAFYACI STRABON’UN AYAK İZLERİNİN YANKILANDIĞI KENT : NYSA
YANIBAŞIMIZDAKİ CENNET : ESKİ DOĞANBEY KÖYÜ, GELEBEÇ KİLİSESİ VE KARİNA
İNSANLIĞIN ORTAK MİRASLARINDAN : AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ
KLASİK ARABA TUTKUNLARININ ADRESİ : KEYMUSEUM
BALKANLARIN PARİS'İ: BÜKREŞ
TANRIÇA AFRODİT’E ADANMIŞ KENT: AFRODİSİAS
EGE’DEKİ KOMŞUMUZ : SİMİ (Sömbeki) ADASI
Kapı komşumuz: BATUM
GÖKYÜZÜNE ASILI YER : METEORA
STALİN’İN DOĞDUĞU KENT : GORİ
GAZİANTEP’İN İNCİSİ : ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ
KURA NEHRİ’NİN BEŞİĞİ : TİFLİS