Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Adayların spora bakışı

28 Mart 2014, Cuma

     

30 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki son yazımda Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayları'nın spor ile ilgili projelerini değerlendirmek istedim.

Üç ay önce yazdığım yazıda, siyasetçilerin Aydınlı spor severlere hiçbir vaatte bulunmasınlar, çünkü yıllardır Aydınlı sporuna gözle görülür hiçbir katkıları olmamıştır demiştim.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayları'ndan AK Parti'nin Adayı Mustafa Savaş, daha önceleri Aydınlıların bildiği bir siyasetçi değildi ve Aydınlıların karşısına ilk kez çıkıyor. Vaatlerinde Aydınspor’u eski günlere döndüreceği ve büyük bir stat yapacağını, Aydın'ı spor kenti olarak inşa edeceğini söylüyor. İki büyük spor salonunun yanı sıra il genelinde spor kompleksi yapacağını altyapı sorununu çözeceğini, Trallies Spor Kenti'nde golf ve tenis sahaları ve antik kentler spor müzesi kuracağıma vaat ediyor. Devre arası Antalya’ya kampa giden takımları Aydın’ı çekmek için Kuşadası’nı cazip hale getireceğini, Aydın’ı Türkiye’nin spor kenti yapacağına vaat etmiştir. Seçildiği takdirde bu vaatleri yerine getirmesini diliyorum.

CHP'nin Adayı olan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun vaatleri, Zeybek Arena Stadı, Efeler'de spor kompleksi ile amatör spora yardım etmeyi vaat etmektedir. 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde spora özellikle futbola bakışını ve yaptıklarını gördükten sonra bu vaatlerine Aydınlı spor severler ne derece inanırlar bilemiyorum. Ahmet Gümüş başkanlığında profesyonel lige çıkan borçsuz Aydınspor 1923’e tayin ettiği başkan ve yöneticiler, kulübü büyük borca sokmuştur. Belediye Başkanlığı döneminde efsane Aydınspor’un bir süre kapanmasına neden olmuştur. Aydınspor’un elinden aldığı tesisleri amatörlerin hizmetine sunacağını açıklamıştı, ama başkan beceremeyip Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne devretmiştir.

Ayrıca 5 yılda diğer illerin imreneceği mevcut tesisleri kaderine terk etmiş bir belediye başkanı olarak Aydın sporunda iz bırakmıştır.

MHP'nin Adayı Ali Uzunırmak’ın vaatlerine gelince, il genelinde tüm amatör spor kulüplerine modern binalar, spor sahaları iki yılda kulüplere kazandırmayı, Aydın'ın iki güzide kulübüne destek verip Süper Lig'e çıkmasını sağlayacağını vaat etmiştir. Ayrıca Uzunırmak'ın daha önceki yıllarda spora ve futbola yaptığı olumlu hizmetleri bir çok Aydınlı spor sever biliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı kim olursa olsun, İl Özel İdaresi kapatılacağı için profesyonel kulüplere ve amatör kulüplere tüm spor dallarında büyük destek vermeyi kesinlikle unutmasınlar.

30 Mart yerel Seçimleri Aydın için hayırlı olsun, tüm adaylara başarılar dilerim.