Kaan DİNÇ

İKİNCİ EL ARAÇ SOHBETİ

28 Ağustos 2020, Cuma

     

Geçtiğimiz gün ikinci el bir aracı satın almak için bir araç sahibiyle iletişime geçtim. Telefonda dakikalarca konuştuk. İnsanın sadece yakıt ile çalışan bir mekanizma hakkında bu kadar ayrıntılı bilgi sahibi olup da birçok duygu durumuna, davranışa, ihtiyaca sahip; Hem maddi hem manevi varlığını sürdüren bir canlıya, yani kendisine kayıtsız kalması karşında hayrete düştüm.

Aracı incelemek, biraz da araç sahibine aklından geçirdiği fiyatın ne kadar anlamsız olduğunu göstermek niyetiyle sıfır araçların satıldığı bir bayinin önünde buluşma talebinde bulundum. Sözleştiğimiz vakitte yan yanaydık. Her ne kadar anlamıyor olsam da karşı tarafa bunu belli etmemek, belli ettiğimde değişecek araç fiyatını değiştirmemek için aracı kontrol etmeye başladım.

Bir yandan aracı yokluyor bir yandan da konuyu nereye çekmek istediğine karar veremediğim adamla sohbeti sürdürmeye gayret ediyordum. Dikkat etmem gereken yerleri kontrol ettikten sonra araç sahibine döndüm;

+Ağabey aracın güzel duruyor ancak arkamızdaki bayide görüyorsun, aracın üstünde fiyatı yazıyor, söylediğin fiyat aynı aracın sıfır fiyatından daha yüksek. Hem binlerce kilometre yol yapmışsın hem de bu rakamlardan bahsediyorsun.

-Ha yaşa kardeşim, kendin söylüyorsun işte, tabii ki sıfırdan daha yüksek olacak. Neticede benim arabam sıfır arabadan daha tecrübeli.