Esra KOZBEK

Sonrası da var!

30 Haziran 2019, Pazar

     

İnsan oğlunun içinde doğuştan gelen güdüler var. Mesela; koruma-güvenlik, annelik, cinsellik. Hepimiz anne ve

babamızın güdülerini durduramadığı bir zamanda ihtiyaç niyetinden öyle ya da böyle dünyaya geldik.

Sonra?

Doğuyoruz, çocuk oluyoruz, ergenlik dönemi, gençlik, kadın-adam oluyoruz, iş bulup çalışıyoruz, eş buluyoruz, sonra bizde güdülerimize dur diyemiyor birer ebeveyn oluyoruz sonra ne oluyor? Yaşlanıp ölüyor muyuz? Ne kadar saçma ama!

Efendim, eğer bu düşünceye sahipseniz hiddetle ve ısrarla mutlu olmaya ve can sıkıcı hayatınızdan kurtulmanızı tavsiye ediyorum.

Bütün bir günün sizin ömrünüz olduğunu düşünün hatta bugünden bahsedelim. Hangi saatte, nerede nasılsınız bilmiyorum bu yüzden mazur görün size uymayan sözlerimi. Sabah uyandınız doğdunuz, kahvaltı ettiniz, işe gittiniz, işten çıkıp başka işlerinizi hallettiniz, arkadaşlarınızla görüştünüz, çok eğlenceli bir gün geçirdiniz, sevdiklerinizi gördünüz onlara sarıldınız, çocuklarınızı sevindirdiniz, aşkınızı ilan ettiniz, kahkahalar attınız, temizlik yaptınız ya da sadece televizyonun karşısında tüm gün sustunuz ve ekrana baktınız… Hayatta böyle! Amaç olmadan araç olmaz araç olmadan nefes olmaz.

Kendimden örnek vereyim. Yapmak istediğim çok şey var. Şarkı söylemek istiyorum, medya sektöründe ilerlemek istiyorum, yeni ve sağlam ilişkiler kurmak istiyorum, uzay, psikoloji, dijital dünya, felsefe, tıp ve edebiyata büyük merakım var ama hepsi birbiriyle zıt olduğu için bir türlü düzene sokamıyorum.

Bu konularda kendimi doyuramıyorum araştırdıkça yeni bir soru aklıma takılıyor. Benim amacım kendimi sevdiğim ve heyecanlandıran dallarda geliştirmek. Bunun gibi bir amacınız olursa sizi ileriye taşıyan aracınız da olur nefesinizde.

Mutlu değilseniz ve çok sıkıcı bir hayatınız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz kendinizle barışık olursanız mutlu olur ve amacınızı bulmaya başlarsanız.

Aslında konu ne olursa olsun kaliteli bir hayat için ilk büyük düğüm kendin sevmek. Kendinizi severseniz etrafınızı da seversiniz, dünyayı da, işinizi de her şeyi ama her şeyi kalbinizi kendinize çevirerek yapabilirsiniz.

Mutlu hayatlar…