Esra KOZBEK

Doğru Kararlar Alabilmenin Adımları

25 Eylül 2019, Çarşamba

     

Herkesin hayatında dönüm noktası dediği büyük değişiklikler olmuştu. Değişimleri sağlayan kararlarımızın doğru olup olmadığını hep çok sonradan fark ederiz. Kolay ya da zor her karar her şeyimizi etkiler. İşte bahsetmek istediğim bu. Doğru kararların alınması hakkında yazacağım.

1. Sorunu açıklığa kavuştur, net anlamak

Sorun her ne ise her yönünden ele alıp değerlendirmek. Ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman sorularının tümünü mantıklı ve doğru cevaplar vermeliyiz. Hatta ve hatta yazın. Önemsiz dediğiniz küçük detayları unutuyoruz ve sonradan aklıma gelen başıma geldi diyerek hayıflanıyoruz. Artık aklınızda sorunun ne olduğunu oturttunuz.

2. Durumu araştırma

Riskler ve çıkarları araştır. Bunun kimlere ve bana ne yararı ne zarar var, çıkarım ne zararım sorularını cevaplayın.

3. Fikir alışverişi

Her fikir önemlidir. Dünya bu konuma bir fikir ile geldi ama fikirleri ayrıştırmak gerekli;

-Sizi etkisine almaya çalışan, aklınızı iyice karıştırmaya çalışan insanlardan uzak durun. Çünkü zayıfsınız bunlar onlar için bir fırsat. Kendinizi koruyun

-Bazı kişiler başkalarının fikirlerinden çok etkilenir. Kendini saf dışı bırakı başkalarının dediğini yaparlar hatta. Bu durumda başkalarının fikirleri sizin için %45 kendi fikriniz %55 önemli olsun.

4. Öngörebilme

Fikirlerin sonucunda çıkarımlar, zararlar ve kişiler hakkında düşünüp en olumlusunu hayata geçirmek doğru karar olacaktır.

Karar veremeyen insanlar var bir de. Gözlerinizi kapatıp sadece en olumsunun hayata geçtiğini hayal edin. Bu sizi daha da kararlı kılacaktır!

Sağlıcakla…