CHP’den OHAL’e karşı oturma eylemi

16 Nisan 2018, Pazartesi 15:31

     


CHP’nin Olağanüstü Hal’in yedinci kez uzatılmasını protesto etmek için yurt genelinde düzenlediği eş zamanlı oturma eylemi, Aydın’da da yapıldı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ)

“OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla Aydın Kent Meydanı’nda buluşan CHP’liler, ellerinde OHAL’i protesto eden çeşitli dövizler taşıyarak yedinci kez uzatılan OHAL’in kaldırılmasını istediler.

 

Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda gerçekleşen oturma eylemine, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ile yönetim kurulu üyeleri, CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Aydın İl Gençlik Kolları yönetimi, CHP’li ilçe örgütü başkanlarıyla çok sayıda partili katıldı.

 

“ÜLKEMİZ 21 AYDIR OHAL İLE YÖNETİLMEKTEDİR”

 

Gerçekleşen oturma eylemiyle ilgili olarak basın açıklamasında bulunan CHP İl Başkanı Çankır, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan Referandumu’nun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında ‘Evet’ demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, ‘Hayır’ demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur” dedi.

 

“OHAL BARDAĞI ÇOKTAN TAŞIRMIŞTIR”

 

“Kanun Hükmünde Kararnameler eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir” diyen Çankır, “Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleriyle sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış, sağcı-solcu, muhafazakar-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır? İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır” diye konuştu.

 

“OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

 

Halkın iradesine karşı işlenen bir su haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmesi gerektiğini belirten Çankır, “Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleriyle sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikalar son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen, yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki sarayılıları uyarıyoruz. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından CHP’liler, OHAL’i ıslık çalarak protesto ettiler. Emniyet yetkililerin geniş güvenlik önlemleri aldığı oturma eylemi sonrasında katılımcılar dağıldı. (MURAT TAN) 
Son Eklenen Haberler